Društvo

KCCG: Nekih citostatika nema i duže od mjesec

Klinički centar Crne Gore potvrdio je juče Pobjedi da na Klinici za onkologiju i radioterapiju nema određenih ljekova za terapiju malignih bolesti. Pobjeda je u srijedu objavila da su pacijenti koji se liječe od karcinoma uskraćeni za redovnu terapiju, jer već duže vrijeme nema citostatika.
KCCG: Nekih citostatika nema i duže od mjesec
Portal AnalitikaIzvor

- Tačno je da na Klinici za onko­logiju i radioterapiju nema određenih ljekova za terapiju malignih bolesti. Duže od mje­sec nema ,,docetaxel" i „pacli-taxel", a „trastuzumab" (Herceptin) nedostaje oko nedjelju dana. Ovi Ijekovi koriste se naj­češće za liječenje karcinoma dojke, jajnika i želudca.Takođe više od mjesec fali i lijek ,,lcytril" koji se primjenjuje kod pojedi­nih terapija kao antiemetik. Bi­lo je nedostataka i nekih drugih ljekova u terapiji kancera, ali su oni u međuvremenu nabavljeni u doduše relativno ograniče­nim količinama - kazali su Pobjedi iz Kliničkog centra. Iz te zdravstvene ustanove su objasnili da je na osnovu pre­poruka Agencije za ljekove i medicinska sredstva „doce-taxel" povučen sa Klinike zbog zamućenja prilikom rastvaranja.

- Svi Ijekovi koji se primjenjuju na Klinici za onkologiju i radio­terapiju se isporučuju iz apote­karske ustanove „Montefarm"-kazali su iz Kliničkog centra. Da nema ljekova za onkološke bolesnike Pobjedi je ranije po­tvrđeno i iz „Montefarma". Podsjetimo, oni su kazali, da fa­li „irinotecan" injekcije od 40 milograma, jer se niko nije javio na tenderu, dok ima onih od od 100 miligrama. ,,BCG imunoterapeutik (ONKO BCG)" koji je bio deficitaran duže od mjesec dana očekuje se sledeće nedje­lje, kao i variredna isporuka „paklitaksel" infuzije, „Endok-san" ampula očekuje se u pe­tak ili ponedjeljak. Oni su na­veli i da već drugi mjesec u apotekama „Montefarma" ne­ma ni, „docetaksel" infuzije od 20 i 80 miligrama.

Ministar zdravlja Budimir Še­grt je na jučerašnjoj konferen­ciji za novinare kazao da „ne­ma podatke da su citostatici dramatično manjkavi".

- Nemam saznanje da su ci­tostatici u različitoj mjeri dra­matično manjkavi u odnosu na bilo koju drugu grupu ljekova - kazao je ministar Šegrt.

On je kazao i da se Vlada prije nekoliko mjeseci kroz Zakon o budžetu, opredijelila za dodat­no zaduženje od 36 miliona eura, za akumilirane dugove u zdravstvu. Međutim, taj novac nije prepoznat kao rashod, već kao dohodovna strana, pa je došlo do amdinistrativne greš­ke koja onemogućava da se no­vac preuzme.

On je naglasio i da uprkos ogromnom dugu prema do­bavljačima oko ljekova „niti jednog momenta zdravstveni sistem Crne Gore nije bio uslovljen od tih dobavljača". -Nijesu nikad iskazali neras­položenje ili ucjenjivanje, „Platite pa ćemo izmiriti dug"-kazao je ministar Šegrt novina­rima.

Fondu za zdravstveno osiguranje, kako nezvanično saznaje Pobjeda, sve češće se obraćaju pacijenti koji su oboljeli od karcinoma, kao i članovi njihovih porodica. Traže pomoć u nabavci ljekova, informaciju gdje određeni lijek mogu da kupe, po kojoj cijeni i koja je procedura kasnije za refundaciju. Nestašica ljekova već duže vrijeme je problem u Crnoj Gori. Sve češće se pominju referentne cijene kao moguće rješenje za stabilnije snabdijevanje, ali i izmjena postojećih propisa kako bi se olakšale procedure za nabavku barem ljekova za najteže bolesnike. Za pacijente koji se liječe od karcinoma, svako rješenje koje traži duge procedure, je kobno.

 

Portal Analitika