Scena

"Slojevi pisma obale" Dragana Karadžića u Modernoj galeriji

Izložba "Slojevi pisma obale 2005-2015" odabranih radova Dragana Karadžića biće sjutra otvorena u Modernoj galeriji Muzeja i galerija Podgorice u 20 časova.
"Slojevi pisma obale" Dragana Karadžića u Modernoj galeriji
Portal AnalitikaIzvor

Postavku čine slike, crteži i akvareli nastali u periodu od 2005. do 2015. godine, a svečano će je otvoriti Tonko Maroević.

- Nije slučajno da se govori o palimpsestnoj naravi mnogih Karadžićevih kadrova, jer je riječ o nanosima boje u više razina i ostvarivanju različitih planova unutar dvodimenzionalne plohe... Unatoč evidentnoj stilskoj koherenciji i individualnoj grafiji, rasponi Karadžićeve radne mašte nipošto nisu uski. Koji put ga više privlači lapidarnost i askeza kadra, a koji put ga zavodi gotovo barokna ispunjenost površine, potičući ga na konstituiranje napetih struktura trasiranih elastičnim, titravim, "kurzivnim" ili zaobljenim potezima, nešto poput nota i crtovlja - zapisao je Maroević u uvodnom tekstu kataloga aove izložbe.

Dragan Karadžić rođen je 1950. godine u selu Petnjica kod Šavnika. Diplomirao je i magistrirao na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, kod prof. Radenka Miševića. Usavršavao se na Akademiji lijepih umjetnosti u Parizu kod prof. Žaka Jankela. Samostalno se predstavio na 53 izložbe, dobitnik je 23 nagrade i ima status istaknutog kulturnog stvaraoca Crna Gora. Član je CANU od 1996. i redovni profesor na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju. Njegovi radovi nalaze se u zbirkama 26 muzeja i galerija u Crnoj Gori i regionu, u devet akademija nauka i umjetnosti, institucijama, rektoratima i fakultetima i velikom broju zbirki diplomata i ljubitelja umjetnosti.

Govoreći o svojim djelima, Karadžić je kazao da su ga uvijek interesovale "trajne kategorije i fenomeni u prirodi", kao što su "tlo, vazduh, voda, prostor, fenomen horzontale, obale, njihovi susreti, doticanja, komunikacija, prirodni impulsi, a najviše neka nataložena priroda".

- To što ja radim nije slika pejzaža, cjepkanja, detaljisanja, već je to slika prirode velikih trajanja u komadu, to je tkanje od znakova i odjeka... Odjeci većine sadržaja ostali su sugestivno otisnuti u imenima radova. Crtež, kao najprisutniji elemenat, je moja okosnica u slikarstvu struktura, znakovnosti, imaginacije, senzibiliteta i ličnog stava, pa je zbog toga i naglašen - riječi su poznatog slikara.

Foto: blic.rs

Portal Analitika