
- Garantovani depozit ima 824.896 deponenata - kazao je za Pobjedu direktor Fonda Predrag Marković.
On ističe da su garantovani depoziti upola manji od ukupnih.
- Na nivou bankarskog sistema ukupni depoziti na kraju marta ove godine iznose 2,31 milijarde eura, a ukupni garantovani 1,06 milijardi eura - ističe Marković.
Na pitanje koliko ce biti isplaćeno građaninu, koji recimo ima po 50.000 eura depozita u dvije banke, u slučaju da obje dođu u probleme, Marković kaže sve.
- S obzirom da je sistemom zaštite depozita osiguran depozit do 50.000 eura po deponentu po banci, deponent bi prilikom isplate garantovanog depozita dobio oba svoja depozita, što znači 100.000 eura - objašnjava Marković.
Jedan od uslova za ulazak Crne Gore u EU je da se garantuje 100.000 eura depozita.
- U skladu sa ispunjavanjem uslova za priključenje EU, koje se ne planira prije 2016. godine, povećaće se nivo garantovanih depozita i smanjiti rok isplate - kaže Marković.
Prilikom izmjena Zakona o zaštiti depozita, najavljuje on, definisaće se da li će biti tranzicionog perioda ili će navedeni nivo važiti od dana pristupanja Crne Gore EU. Sve banke su članice Fonda.
- Banka kojoj Centralna banka izda dozvolu za rad uključuje se u sistem zaštite depozita uplatom početne premije. Nakon toga nastavlja da plaća redovnu premiju za zaštitu depozita. To znači da je početna premija uslov za početak rada banke - ističe direktor Fonda.
Na pitanje kako procjenjuje sigurnost depozita u bankama, Marković kaže da informacije govore da su sigurni.
- Imajući u vidu procjene Centralne banke CG, kao i informacije kojima Fond raspolaže na osnovu mjesečnih izvještaja, koje dostavljaju banke članice, bankarski sistem je stabilan, likvidan i siguran - kaže direktor Fonda.