U ambijentu najstarijeg restorana u Igalu koji je otvoren prije 49 godina, na mjestu koje je decenijama okupljalo političare, književnike, goste iz svih krajeva nekadašnje Jugoslavije i inostranstva poput Desanke Maksimović, Branka Ćopića, Dušana Kostića, Zuka Džumhura, Stevana Raičkovića, Moma Kapora, pa i Josipa Broza Tita, "Knjiga o žućenici" predstavljena je i Novljanima.
Tako se u jedanaestoj godini postojanja manifestacija proširila, zaokruživši Bokešku priču. Ni poslije godinu dana postojanja interes nije umanjen rekao je jedan od autora Mašo Čekić.
"Poslije godinu dana kazivati o knjizi nije isto kao u prvo vrijeme kada je ona izašla. Tada se činilo da je interes mnogo veći. Međutim, meni je večeras milo da taj interes se ne umanjuje, što znači da je izdavač i da smo mi kao autori pogodili cilj, u sridu što bi rekli. Jer, ovakvih knjiga je na žalost, kod nas malo".
Za izdavača knjige, hercegnovsku knjižaru "So" i njenog vlasnika Nikolu Malovića, krenuti u taj poduhvat bio je pravi izazov:
"Po prvi put, promociju knjige o jednoj zdravoj biljci pravimo u restoranu koji se igrom prilika zove Mali raj a mi ćemo da završimo u velikom raju ako se budemo hranili po recepturi iz ove knjige, zbog toga što nećemo oboljeti od raznih bolesti, pogotovo ako pero žućenice zalijemo sa bokunom maslinovog ulja i sa ribom", kazao je Malović.
Pozdravljajući prisutne ali i sve prijatelje žućenice, koautorka knjige Blaženka Vučurović je istakla zaslugu Organizacije žena Tivta kako za popularizaciju te samonikle biljke tako i za knjigu.
Do kraja juna predstoji još predstavljanje Žućenica fest-a na manifestaciji Risanski makaruli i snimanje deset televizijskih emisija sa jelima od žućenice.
U pripremi je i poseban kulturno – zabavni program u čast 25- godišnjice osnivanja Organizacije žena Tivta i XI Žućenica festa.
I ovogodišnja fešta, 30 maja, imaće međunarodni karakter jer stižu ekipe iz Mađarske, Poljske i Hrvatske.
(Radio Tivat)