
"Da paradoks bude veći, upravo na talasima radničkog nezadovoljstva politički metuzalem koji već dvije i po decenije drži Crnu Goru zarobljenom dočepalo se vlasti. A zatim, umjesto da nastave borbu za prava onih u čije ime su dobili priliku da vrše vlast krenuli su u surovi obračun sa crnogorskom prviredom sistemski uništavajući radničku klasu i ostavljajući je bez ikakve perspektive. Ideološka matrica kojom dominira lični interes kao temeljno načelo, bezdušno je sprovođena kroz pljačkaške privatizacije pod pokroviteljstvom aktuelnog režima. Vremena kada se i u Crnoj Gori moglo pristojno živjeti od sopstvenog rada i radosne kolektivne proslave Prvog maja odavno su postale samo lijepa sjećanja jer su radnici u međuvremenu prepušteni sami sebi i primorani da radničke hale zamijene ulicom i surovom borbom za preživljavanje", stoji u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.
On smatra da su negativne posljedice aktuelne politike vidljive na svakom koraku te da je zato neophodno preduzeti hitne mjere za ozdravljenje crnogorske privrede.
"Crnoj Gori je neophodna Nova strategija ekonomskog razvoja, zasnovana na otvaranju novih radnih mjesta kroz valorizaciju poljoprivrednih, turističkih i energetskih potencijala, kao strateških grana privrede, kao i sprovođenje reformi poreskog sistema na principima socijalne pravde, i uvođenje sistema da svako plaća porez shodno veličini ekonomske moći kojom raspolaže. S obzirom da mala i srednja preduzeća u Crnoj Gori, kao i na nivou Evropske unije, čine 99 odsto poslovne zajednice, i zapošljavaju više od dvije trećine aktivnog stanovništva, što ih čini glavnim pokretačem ekonomskog razvoja, inovacija, povećanja radnih mjesta a samim tim i socijalnih integracija potrebno je stvoriti institucijalne preduslove i podsticaje za ulaganje u ovu oblast čija komparativna prednost se ogleda u fleksibilnosti i brzoj adaptaciji na promene i mogućnosti zadovoljenja zahtjeva tržišta", kaže Zogović.
Uz već, kako navodi, pomenute mjere neophodno je izvršiti reviziju pretvaranja društvene i državne svojine u kapitalističku svojinu, i to sveobuhvatno, primjenom nauke, i na način koji će se urediti budućim zakonom.
"Uspjeh privatizacije ne mjeri se brojem novokomponovanih tajkuna koji su nelegalno stekli materijalnu moć na radničkoj nesreći nego po broju opespravljenih radnika kojima je aktuelni režim ukrao čak i nadu u bolje sjutra. U nadi da će su u danima koji dolaze stvoriti preduslovi za smjenu aktulenog režima a time i okončati agonija u kojoj se nalazi radnička klasa, sa vjerom da ćemo već sledeće godine moći da dostojanstveno proslavimo ovaj veliki praznik srećan nam Prvi maj", zaključak je saopštenja.