Savjet je, kako se navodi, od direktora policije dobio detaljan izvještaj o kompletnom postupanju policije i odnosu učenika ove škole prema postupajućim policijskim službenicima.
Pomoćnik direktora Gimnazije “Stojan Cerović” i napadnuti profesor su, u zajedničkoj izjavi, predstravili incident, ali se nisu mogli izjasniti o primjeni policijskih ovlašćenja prema učenicima, jer preduzimanju tih radnji nisu prisustvovali, navodi se u saopštenju Savjeta.
“Savjet je direktora Gimnazije zamolio, da obraćanja, iz priloga, uruči učenicima škole F.S., N.K., N.B., S.K. i S.S, kako bi se isti izjasnili na okolnosti događaja i to u domenu njihovog viđenja postupanja policije kritičnog dana. Savjet do okončanja rada na predmetu nije dobio izjašnjenja učenika”. Savjet je, takođe, u radu na ovom predmetu uzeo u ozbir i video snimak koji je postavljen na Internetu, na “Youtube”-u.
Policija je saopštila da nije mogla pouzdano prepoznati konkretne policijske službenike, što po ocjeni Savjeta ne odgovara istini, navodi se u saopštenju. Savjet je posebno zabrinut ukoliko ostali policijski službenici nisu ukazali ne neprofesionalan postupak svog kolege. Solidarnost u takvim okolnostima je sasvim nepoželjna i neprihvatljiva, ne doprinosi utvrđivanju svih činjenica i protivna je naporima za unapređenje i očuvanje policijskog integriteta.
“Savjet ocjenjuje da je postupajući policijski službenik prekoračio svoja ovlašćenja i da nije imao profesionalno i primjereno ponašanje prema učeniku S.K. Policijski službenik, za kojeg je indirektno iz policije saopšteno da se radi o R.L., postupao je protivno zakonu i s lošom procjenom date situacije. Savjet cijeni da je samostalno i uz podršku kolega postupajući policijski službenik imao sve uslove i resurse da savlada eventualni otpor i neprimjereno ponašanje bilo kojeg od učenika. Umjesto toga postupajući policijski službenik nije primjenjivao svoja ovlašćenja sa očekivanim integritetom i poštovanjem dostojanstva učenika S.K.” saopštili sui z Savjeta za građansku kontrolu policije.

Savjet cijeni da je neprofesionalnom primjenom policijskih ovlašćenja nanijeta velika šteta ugledu policijske organizacije jer javnost ocjenjuje policiju i prema tome kako postupaju njeni službenici. Savjet cijeni da je u konkretnom slučaju zakazao i senzibilitet policije za rad i pristup prema mladima kao posebno osjetljivoj društvenoj grupi.
“Savjet ocjenjuje da se problematici nasilja mladih i njihovog neprimjerenog ponašanja mora pristupiti koordinisano, multidisciplinarno i multisektorski i da to ne može biti samo odgovornost policije”, navodi se u saopštenju.
Savjet podsjeća da je posebna intencija njegovog rada unapređenje kredibiliteta i ukupnog, pozitivnog doživljaja policije u javnosti, kao id a je još ranije preporučio nadležnim prosvjetnim vlastima i MUP Crne Gore razvijanje usmjerenja, pristupa i koncepta kojim će policija, i njen program služenja zajednici, biti kvalitetnije integrisana u obrazovni sistem a s ciljem da to doprinosi unapređenju bezbjednosti i povjerenja u rad policije, i smanjivanju negativnih asocijacija i osjećaja, ali i otpora i distance, kod mladih prema policiji.
“Incident u nikšićkoj gimnaziji i nespremnost mladih da učestvuju u ispitivanju navoda o neprofesionalnom postupnaju policije reafirmišu raniju ocjenu Savjeta da je neophodno nastaviti stručni dijalog između svih društvenih aktera, posebno institucija posvećenih strateškom planiranju i razvoju obrazovanja u Crnoj Gori i Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije i u tom procesu osigurati odgovarajuću participaciju mladih i njihovih struktura. Savjet vjeruje da je i interesu svih unapređenje bezbjednosti u školskom okruženju i društvu u cjelini i s tim u vezi profesionalna primjena policijskih ovlašćenja”, zaključuje se u saopštenju. (Portal RTCG)