Vlada Crne Gore dala je negativno mišljenje na predlog poslanika Pozitivne o povećanju PDV-a na luksuzne proizvode, pravdajući to evropskim direktivama.
Pozitivna je predložila izmjene i dopune Zakona o porezu na dodatu vrijednost na način da se osim postojeće opšte stope od 19 odsto utvrdi i „viša“ stopa od 27 odsto za obračunavanje i plaćanje PDV-a na mobilne telefone čija vrijednost prelazi 100 eura , na putnička motorna vozila čija vrijednost prelazi 30.000 eura, na plovila (jahte, gliseri skuteri), na avione i druge letilice, osim avione koje koristi Montenegro airlines i satove čija vrijednost prelazi 500 eura.
Odredbom Predloga zakona, Pozitivna je predložila ukidanje PDV-a za hranu za odojčad bebe), opremu ( kolica, krevetiće, dubak) i odjeću za bebe uzrasta do dvije godine kao i dječije pelene.
Vlada je u Mišljenju objavljenom na sajtu objasnila da se ove stope ne mogu prihvatiti zbog evropskih direktiva.
„Zakon o porezu na dodatu vrijednost, kao i propisi donešeni na osnovu tog zakona, u značajnoj mjeri su usklađeni sa Acquis-em (Direktiva 2006/112/EC). Programom rada Vlade za IV kvartal ove godine predviđene su izmjene i dopune Zakona kako bi se izvršilo dalje usklađivanje postojećih zakonskih rješenja sa Direktivom 2006/112/EC.
Odredbama čl. 96 i 97 navedene direktive, propisano je da države članice primjenjuju standardnu stopu poreza na dodatu vrijednost, koja ne može biti manja od 15 odsto, dok je odredbama čl. 98 i 99 predviđeno da države članice mogu primjenjivati jednu ili dvije snižene stope koje ne mogu biti niže od 5 odsto. Snižene stope se primjenjuju samo za određenu kategoriju proizvoda i usluga, propisanih Direktivom.
Crna Gora je uvela opštu stopu poreza na dodatu vrijednost od 19 odsto i sniženu od 7 odsto, pa je u ovom dijelu crnogorsko zakonodavstvo usklađeno sa Acquis-em.
Predloženo zakonsko rješenje o uvođenju još jedne opšte stope PDV („više“ od 27 odsto), je u suprotnosti sa Direktivom 2006/112/EC i njegovim usvajanjem bi se uvele dvije opšte stope, a takvo rješenje ne postoji ni u jednom poreskom sistemu.
Predloženo rješenje podrazumijeva i uvođenje više stope u zavisnosti od vrijednosti proizvoda, odnosno za mobilne telefone, čija vrijednost prelazi 100 eura, putnička motorna vozila vrijednosti iznad 30.000 eura i satova vrijednosti iznad 500 eura. Ovakvo rješenje ne postoji ni u jednom pravnom sistemu, i kod bilo koje vrste poreza na potrošnju. Uvođenjem više stope u zavisnosti od vrijednosti proizvoda stvorila bi se mogućnost da isti proizvod u jednoj fazi prometa bude oporezovan po stopi od 19 eura, a u drugoj po stopi od 27 eura. Takođe, kako smatraju u Vladi, mogu se očekivati situacije da se putem rabata i popusta umanjuje prodajna cijena sa ciljem da se primijeni niža od dvije opšte stope. Predložene izmjene bi imale negativan efekat na konkurentnost i ujednačavanje cijena, a što su takođe razlozi za neprihvatanje predloženog rješenja. Sistem PDV-a je zasnovan, između ostalog, na jednoj standardnoj stopi u cilju stvaranja jednakih uslova za privređivanje, lakšeg administriranja u pogledu obračunavanja i plaćanja PDV-a, iz kog razloga je Crna Gora, kao i druge države, utvrdila jednu opštu stopu.
Takođe, Predlog zakona nije obrazložen očekivanim budžetskim efektima, odnosno procjenom povećanja prihoda po ovom osnovu. Imajući u vidu da se radi o proizvodima za koje nije karakterističan veliki obim prodaja, ne može se očekivati značajan priliv finansijskih sredstava u budžet, bez obzira što se radi o proizvodima čija je pojedinačna vrijednost značajna. Moguće da je namjera predlagača bila da kroz ovakav vid oporezivanja zahvati veći iznos poreza od bogatijih poreskih obveznika i građana, ali treba imati u vidu činjenicu da se mehanizam oporezivanja bogastva sprovodi kroz eventualno uvođenje većih stopa na porez na dohodak i dobit, a ne na porez na potrošnju.
Predlog za uvođenje nulte stope za hranu za odojčad (bebe), opremu (kolica, krevetiće, dubak) i odjeću za bebe uzrasta do dvije godine kao i dječije pelene, takođe je u suprotnosti sa Direktivom 2006/112/EC, jer bi se na taj način uvela još jedna snižena stopa, koja bi bila niža od stope od 5 odsto, najniže utvrđene Direktivom. Takođe, shodno Direktivi 2006/112/EC ovi proizvodi se ne mogu oporezovati po sniženoj stopi, osim hrane za odojčad. Bitno je istaći da je Zakonom o porezu na dodatu vrijednost utvrđena niža stopa na hranu za odojčad, pa su odredbe zakona u tom dijelu usaglašene sa Direktivom.
Predloženo rješenje nije uvedeno ni u uporednim poreskim sistemima, osim što je Republika Srbija uvela institut refundacije poreza za određene proizvode i to do ograničenog iznosa na godišnjem nivou u zavisnosti od prihoda i vrijednosti imovine roditelja, čime se roditelji dovode u neravnopravan položaj. Takvo rješenje se zasniva na prilično komplikovanoj administraciji i za roditelje i za državni organ, koji odobrava povraćaj, pa se teško može smatrati cjelishodnim.
Predlagač Zakona, takođe u obrazloženju ne navodi očekivane efekte za roditelje, niti se analiziraraju efekti prelivanja prihoda, jer uvođenje nulte stope jedino bi moglo imati opravdanost, ako bi isto dovelo do snižavanja cijena za iznos poreza. Međutim, samo snižavanje stope za određene vrste proizvoda ne mora dovesti do snižavanja cijena, a što omogućava prodavcima ostvarivanje ekstra profita, odnosno da se efekat od snižavanja poreske stope prelije u njihove prihode.
Iz navedenih razloga smatramo da Predloga zakona o izmjeni i dopunama Zakona o porezu na dodatu vrijednost ne treba prihvatiti“, navodi se u Mišljenju Vlade.
P.Z.