Abiznis

Jačanje upravljačkih kapaciteta u oblasti državne pomoći

Njemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ), uz podršku Ministarstva finansija i Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, organizovala je završnu konferenciju EU projekta “Jačanje upravljačkih kapaciteta u oblasti državne pomoći u Crnoj Gori - SAM Projekat” koja je danas održana u hotelu Podgorica, u Podgorici.
Jačanje upravljačkih kapaciteta u oblasti državne pomoći
Portal AnalitikaIzvor

U okviru ceremonije otvaranja, prisutnim učesnicima obratili su se ministar finansija Crne Gore Radoje Žugić, šef Delegacije Evropske Unije u Crnoj Gori ambasador Mitja Drobnič, ambasadorka Savezne Republike Njemačke u Crnoj Gori Gudrun Elisabeth Steinacker, te prestavnica GIZ-a i tim lider SAM projekta Daiga Lagzdina.

Uz ocjenu da su realizacijom SAM projekta ostvareni brojni benefiti na planu unapređenja politike državne pomoći i kvalitetne harmonizacije domaćeg zakonodavstva sa evropskim, ministar finansija Radoje Žugić je istakao: Uspješnost se najefikasnije izražava brojkama kada ih ima, a ovaj projekat i te kako obiluje reprezentativnim, pa je stoga zadovoljstvo pomenuti da su zahvaljujući istom u naš pravni okvir, po prvi put, uvedeni obrisi mekog prava, objavljivanjem trinaest relevantnih propisa kojima se bliže definišu pojedini segmenti državne pomoći. Održano je više od 15 seminara, radionica i okruglih stolova, zahvaljujući kojima su svoja znanja unapređivali ne samo službenici čiji je državna pomoć direktni posao, već i svi oni kojih se ona neposredno tiče, a kojih nije malo uzimajući u obzir njenu horizontalnost. Tu prije svega mislim na potencijalne davaoce i korisnike državne pomoći ali i na nosioce pravosudnih funkcija, kojima je bio posvećen dio ovog projekta.

Daiga Lagzdina, predstavnica GIZ-a i tim lider projekta SAM je u svom izlaganju konstatovala kako je Crna Gora već postavila dobre osnove za zadovoljenje mjerila za otvaranje pregovora u oblasti državne pomoći u okviru Poglavlja 8. U tom smislu, ona je kazala: “Da budem konkretnija: uveli ste model kako u potpunosti koristiti pravnu tekovinu EU u oblasti državne pomoći u relevantnim procjenama koje radi Komisija za kontrolu državne pomoći; uveli ste novi krug analitičke procjene svih ili makar većine zakona koji potencijalo podliježu kontroli iz vizure državne pomoći i odredili opseg potrebnih usaglašavanja. Istovremeno treba konstatovati da postoji prostor za unapređenje kako bi se zadovoljila formalno uspostavljena disciplina u pogledu državne pomoći u Crnoj Gori. Dobar znak je i iniciranje češćih i naprednijih kontakata sa Odjeljenjem za državnu pomoć u okviru Ministarstva finansija sa ciljem da se dobiju stručne procjene i preporuke u vezi državne pomoći.”  

Konferencija je organizovana s ciljem da pokrene otvorenu raspravu o konceptu usluga od opšteg ekonomskog interesa i sistemu državne pomoći, u svijetlu tekućeg procesa pristupnih pregovora Crne Gore sa EU. U tom smislu, u radnom dijelu održana su dva panela – prvi na temu fiskalnih mjera (fiskalna pomoć, slobodne zone, biznis zone), a drugi na temu pomoći javnim emiterima (nacionalnim i lokalnim). Zahvaljujući detaljnim, veoma otvorenim izlaganjima panelista, kao i konstruktivnoj diskusiji koja je tom prilikom vođena, učesnicima je omogućeno da se bolje upoznaju sa iskustvima iz pristupnih pregovora Hrvatske, Mađarske, Poljske, Letonije i Crne Gore u pregovaračkim pitanjima relevantnim za politike državne pomoći u okviru Poglavlja 8 o konkurenciji.  

Na skupu je ocijenjeno da upravo pružanje uvida u postupke i pravila o mjerama državne pomoći, te rasprava o dobrim praksama i rješenjima za problematične slučajeve, može pomoći boljem sagledavanju koraka koji su neophodni za usvajanje evropskih standarda i politika u oblasti državne pomoći, a time i za razvoj zdrave ekonomije i uspješan završetak procesa EU integracija Crne Gore.

Učesnici konferencije upućeni su na novi veb sajt Komisije za kontrolu državne pomoći (www.kkdp.gov.me) koji predstavlja relevantnu adresu za aktuelne informacije, neophodne obrasce, kao i izvještaje, rješenja i dr. Takođe, u interesu pružanja adekvatne pomoći za bolje razumijevanje i praćenje ove oblasti, na događaju su podijeljeni priručnici koji su kreirani u okviru SAM projekta, a sadrže primjere inostrane prakse u procesu predpristupnih pregovora sa EU u poglavlju o konkurenciji - dio koji se odnosi na državnu pomoć.

Završnoj konferenciji projekta “Jačanje upravljačkih kapaciteta u oblasti državne pomoći u Crnoj Gori - SAM” prisustvovali su predstavnici državnih institucija, međunarodnih organizacija i poslodavačkih udruženja, saopšteno je iz GIZ-a.

 

Portal Analitika