Izvršni direktor te NVO, Vladan Golubović, rekao je na konferenciji za novinare da se mora obezbijediti održivost servisa i programa namijenjenih populacijama u najvećem riziku.
On je podsjetio da su programi koji se sprovode u CAZAS-u dio impementacije Nacionalnog dogovora na HIV u Crnoj Gori od 2006. podržanom od Globalnog fonda za borbu protiv AIDS-a, tuberkoloze i malarije (GFATM).
Prema njegovim riječima, od prvog jula ove godine, zbog završetka devetogodišnje saradnje s tim fondom, neizvjestan je opstanak aktivnosti CAZAS-a.
“Apelujemo na nadležne institucije i državne organe, prevashodno na Ministarstvo zdravlja i Fond za zdravstvstveno osiguranje, da se omogući nesmetana nabavka i distribucija potrebnih lijekova nephodnih za anti-retrovirusnu terapiju osobama koje žive sa HIV-om u Crnoj Gori”, naveo je Golubović.
On smatra da pacijenti zaraženi HIV-om ne smiju biti kolateralna šteta nesporazuma na relaciji država-dobavljači, navodeći da još manje smiju neophodni lijekovi biti predmet uslovljavanja i ucjenjivanja države od farmaceutskih kuća.
“Država je u obavezi da podrži, promoviše i nastavlja one programe koji daju dobre rezultate”, ocijenio je Golubović.
On je kazao da populaciji u najvećem riziku pripadaju injektirajući korisnici droga, homoseksualci, seksualne radnice, koji su, kako je naveo, često nedostupni, skriveni i do njih je nemoguće doći na način kako je praksa u javnim zdravstvenim ustanovama.
“Vjerujemo da je doprinos i pomoć organizacija civilnog društva u Crnoj Gori koje rade sa ovim populacijama kroz terenski rad i pružanje usluga u Drop-in centrima uspostavljenih za rad sa njima od velikog značaja za državu i društvo u cjelini”, naveo je Golubović.
Zbog toga se, prema njegovim riječima, veće učešće države u podršci preventivno-edukativnim programima u vezi sa HIV/AIDS-om nameće kao logično i neophodno rješenje.
“Sve je manje donatora koji su spremni da doniraju sredstva za servise koji su u svakoj zemlji podržani od države, odnosno društva, a sve su češće i poruke sličnog sadržaja od zvaničnika EU sa kojima imamo redovnu komunikaciju”, poručio je Golubović.
On je kazao da će nova Nacionalna strategija za odgovor na HIV, koja je u završnoj fazi, pružiti neophodan strateški okvir za djelovanje na problematičnim poljima, što je, kako je upozorio, slučaj sa tom tematikom.
Golubović je podsjetio na loše prostorne, tehničke i zdravstvene uslove na Klinici za infektivne bolesti u Podgorici, u kojima se liječe pacijenti.
Programska menadžerka NVO CAZAS, Sanja Šišović, kazala je da se programom smanjenja štete za korisnike droge u CAZAS-u, na mjesečnom nivou, kroz dva drop in centra i rad na terenu, obezbjeđuju usluge za najmanje 500 injekcionih korisnika droga.
Prema njenim riječima, svakog mjeseca, preventivnim edukativnim aktivnostima obuhvati se oko 200 mladih iz RAE populacije u Crnoj Gori.
“Nakon završetka granta Globalnog fonda mora se obezbijediti održivost servisa i programa namijenjenih populacijama u najvećem riziku, dodajući da se država na to i obavezala potpisivanjem GFATM-a i sprovođenjem navedenog programa”, zaključila je Šišović. (Mina)
- Portal Analitika/
- Društvo /
- CAZAS: Nabaviti lijekove za terapiju zaraženih HIV-om
CAZAS: Nabaviti lijekove za terapiju zaraženih HIV-om
Predstavnici nevladine organizacije CAZAS apelovali su na nadležne institucije i državne organe da omoguće nesmetanu nabavku i distribucija lijekova nephodnih za anti-retrovirusnu terapiju osoba koje žive sa HIV-om u Crnoj Gori.
Portal AnalitikaIzvor