Politika

Dan: Vlada sakrila istraživanje jer je podrška NATO-u mala

Komunikacioni tim za NATO naručio je istraživanje javnog mnjenja o podršci članstvu u Alijansi prvih nedjelja aprila kako bi rezultati bili dostupni dan-dva prije posjete premijera Mila Đukanovića sjedištu NATO-a u Briselu. Dan piše da povjerljivi dokumenti Komunikacionog tima otkriva da ti rezultati nijesu nikada objavljeni jer su pokazali da je podrška građana mogućem priključenju Crne Gore tom vojnom savezu izuzetno niska.
Dan: Vlada sakrila istraživanje jer je podrška NATO-u mala
Portal AnalitikaIzvor

Izvještaj o aktivnostima Komunikacionog tima za NATO koji pokriva period od februara do marta ove godine, a koji „Dan” ekskluzivno objavljuje, sadrži podatak da je rezultat istraživanja javnog mnjenja trebalo objaviti „dan-dva” pred premijerov put u sjedište zapadne vojne alijanse.

Đukanović je 15.aprila u Briselu razgovarao sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom, ali ni on, ni bilo koji drugi predstavnik Vlade, nije tada pominjao rezultate najnovijeg j istraživanja javnog mnjBnja.

Autor izvještaja, nacionalni koordinator za NATO Vesko Garčević naveo je u tom povjerljivom dokumentu Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija (MVPEI) da aktivnosti koje sprovodi Komunikacioni tim imaju za cilj povećanje podrške javnosti za članstvo u NATO-u, kao jednom od četiri prioriteta u okviru intenziviranih i fokusiranih razgovora. Taj dokument otkriva da je Komunikacioni tim organizovao premijerova gostovanja na RTCG i postavljanje pitanja na premijerskom satu, te uredio da se daju izjave političkih analitičara i prave posebni medijski prilozi, da bi suzbio kampanju protivnika članstva na 16. godišnjicu napada na SRJ.

"Novo istraživanje će biti sprovedeno prvih nedjelja aprila kako bi rezultati bili dostupni dan-dva prije nego što predsjednik Vlade Crne Gore Milo Đukanović bude boravio u sjedištu NATO-a u Briselu, 15. aprila. Kada su u pitanju očekivanja, treba biti oprezan jer uporedna analiza podrške javnog mnjenja ukazuje da je svake godine u martu i prvoj polovini aprila padala podrška za nekoliko procenata, a u nekim slučajevima čak i više od pet odsto" navodi Garčević u izvještaju.

Kako je dodao, to proizilazi iz činjenice da je NATO kampanja 1999. godine počela 24. marta, što pobuđuje sjećanja i snažne emocije koje se politički zloupotrebljavaju od strane protivnika članstva u NATO-u.

"Ove godine je Komunikacioni tim osmislio niz aktivnosti koje bi trebalo da umanje uticaj kampanje koju sprovode protivnici NATO-a prilikom obilježavanja dana kada je počelo bombardovanje (organizovano gostovanje predsjednika Vlade na RTCG 24. marta, na premijerskom satu u Skupštini Crne Gore 25. marta predsjednik Vlade takođe govorio o napretku u evroatlantskim integracijama, organizovani istupi drugih crnogorskih zvaničnika u tom periodu, prilozi u medijima, ocjene i mišljenja političih analitičara i drugo). Imajući ovo u vidu, s pažnjom se očekuje najnovije istraživanje javnog mnjenja. Prema procjenama predstavnika agencije IPSOS, ipak, pravi efekti kampanje mogu se očekivati u maju", piše u izvještaju koji je sačinio Garčević. (Dan)

Portal Analitika