EU web forum

Održana prezentacija inicijative „Evropske prijestonice kulture“

U EU Info Centru u Podgorici održana je prezentacija inicijative "Evropske prijestonice kulture".
Održana prezentacija inicijative „Evropske prijestonice kulture“
Portal AnalitikaIzvor

Na prezentaiji su govorili Patrik Šmelcer, predstavnik Delegacije EU u Crnoj Gori, ambasador Belgije u Beogradu, Leo Das, Miroslav Mašković, asistent u ambasadi Češke u Podgorici, Nataša Martić, direktorice Turističke organizacije Herceg Novi i Momčilo Martinović, odbornik u cetinjskom lokalnom parlamentu.

Šmelcer je dao je osnovne podatke o inicijativi EU koja se zove Evropske prijestonice kulture i kazao da je dosadašnje iskustvo pokazalo da se na jedan uloženi euro vraća i do 8 eura.

Predstavnici češke i belgijske ambasade govorili su o primjerima ovogodišnjih Evropskih prijestonica kulture, Monsu i Plzenu, a za prisutne su obezbijedili belgijske čokolade i češko pivo kao degustaciju. Ambasador Das je kazao da su zahvaljujuci programu Evropske prijestonice kulture mnoge nerazvijene regije i gradovi su postali poznate turističke destinacije i da ovaj program treba shvatiti kao ulaganje u buducnost od kojeg ce imati benefite svaki gradjanin.  On je kazao da se uloženo ne nestaje na kraju godine, već gradovima ostaje infrastruktura, što je i ilustrovao kroz primjer velike železničke stanice koja se u Monsu gradi u okviru programa Evropske prijestonice kuluture. On je kazao da je Mons dijelom postao i žrtva uspjeha, jer ima više posjetilaca nego što je očekivano što stvara pritisak na infrastrukturu grada. Das je takođe kazao da se Mons 10 godina pripremao za ovu titulu, pa je pravovrjemene pripreme savjetovao i crnogorskim opštinama koje žele da apliciraju.

info1

Nataša Martić je kazala da je eventualno dobijanje priznanja Evropska prijestonica kulture najbolji nacin za kreiranje imidža grada, religije pa i države. Ona je kazala da je regija od 5 gradova (Cetinje, Budva, Tivat, Herceg Novi, Kotor) riješila da se kandiduje  zato što je to jedinstvena primorska regija na južnom Jadranu pod zastitom UNESCO-a koju odlikuje multikulturalnost, multikenfesionalnost, bogata istorija i kulturna tradicija. Kazala je da je cilj je stvaranje dugoročne strategije u oblasti turizma i kulture, i stvaranje nove, evropski obrazovane mlade generacije.

Martinović je kazao da mu je žao što se još institucija nije pridružilo ali da su i pored toga gradovi koji učestvuju u zajedničkoj kandidaturi poznati  po izuzetnom kulturnom nasljedju, obzirom da je u njima smješteno više od 50% spomenika kulture i fonda kulturne baštine na nivou Crne Gore. Marinović je rekao da su zajedničke kandidature često su imale uspjeh pri izboru za Evropsku prijestonicu kulture (Marsej - Provansa 2013, Maribor 2012, Esen - Rur 2010), što su koristili kao primjere u pripremanju za aplikaciju. On kaže da će crnogorski gradovi imati oštru konkurenciju iz regiona ali da je siguran da mogu da dobiju ovu prestižnu titulu.

Martinović je napomenuo da će kandidaturom biti definisan koncept, kao i budžet koji će biti namijenjen u svrhu realizacije programa, koji će obuhvatati više od 1.000 događaja u svih pet gradova, i aktivnosti svih 365 dana.

Pet crnogorskih gradova izradiće kandidaturu za Evropsku prijestonicu kulture do kraja septembra, a krajnji rok za apliciranje je 23. oktobar 2013. godine.

Inicijativa Evropske unije pod nazivom Evropske prijestonice kulture pokrenuta je 1985. godine.

Vremenom je ova inicijativa prerasla u jedan od najambicioznijih projekata kulture u Evropi, kako po obimu tako i po svojim razmjerama.

Cilj ove inicijative jeste da proslavi kulturnu različitost Evrope i da istakne zajedničke odlike koje ove kulture u Evrope dijele, promovišući time međusobno razumijevanje, međukulturni dijalog i podižući svijest građana o pripadnosti zajedničkoj kulturnoj oblasti.

Godine 2021., jedan od gradova iz neke od zemalja kandidata / potencijalnih kandidata za članstvo u EU, će dobiti ovu prestižnu titulu: Albanije, Bosne i Hercegovine, bivše jugoslovenske Republike Makedonije, Islanda, Crne Gore i Srbije.

Portal Analitika