Kako navodi, prema istraživanju agencije IPSOS rađenom krajem prošle godine, a koji je Vlada sakrila od očiju javnosti, vojnu neutralnost Crne Gore podržava 51 odsto građana, dok 32 odsto njih vjeruju da država treba da postane dio nekog vojnog bloka.
"Taj podatak, uz onaj, iz istog istraživanja - koji kaže da je čak 57 odsto stanovnika protiv učlanjenja u NATO savez - pokazuje da Crna Gora većinski želi da bude neutralna zemlja, tj. da ne želi biti dio niti jednog vojnog saveza. Iako NATO propagandisti počevši od Veska Garčevića, preko Igora Lukšića, pa do Mila Đukanovića pokušavaju svim silama da prikriju tu činjenicu, manipulišući u javnosti kako je neutralnost neodrživ ali i građanima nejasan koncept, procurelo istraživanje i to demantuje. Precizno- čak 83 odsto građana Crne Gore ima jasan stav o vojnoj neutralnosti Crne Gore", objašnjava Milačić.
Kako dodaje, iz objavljene ankete jasno proizilazi i to da podrška ideji vojne neutralnosti raste, a ideja svrstavanja države u neki od vojnih blokova gubi podršku.
"Pokret za neutralnost naročito ističe sljedeći dio istraživanja- čak i kada se ispitanici izlože hipotetičkom izazovu i pritisku međunarodne zajednice kroz gubitak podrške Amerike i zemalja članica Evropske unije, od tih 51 odsto građana koji vjeruju u vojnu neutralnost ogromna većina ostaje pri odluci o vojnoj neutralnosti, što pokazuje koliko je ta ideja istinski utemeljena kod crnogorskih građana. Veoma indikativan “detalj” internog istraživanja predstavlja i savjet ljudi koji su radili anketu donosiocima odluka, u Vladi “Ideja vojne neutralnosti je potencijalno opasna tema koja može značajno oslabiti spremnost građana Crne Gore da podrže NATO integracije”. Ta rečenica iz istraživanja na najbolji mogući način pokazuje da je neutralnost ono što najviše smeta kriminogenim strukturama koji Crnu Goru na silu, mimo volje građana, žele ugurati u NATO", navodi Milačić.
U istraživanju se, naglašava, savjetuje, da “ovu temu ne treba posebno potencirati”, temu neutralnosti, što, kako dodaje, potpuno objašnjava stanje na terenu-da ideja neutralnosti pa i sam Pokret doživljavaju medijske blockade, te da su definitivno kreatori javnog mnjenja itekako poslušali ovu preporuku.
"Na sreću, kako i samo istraživanje tvrdi, građani su snažno na fonu ideje neutralnosti, pa svaki drugi stanovnik smatra da je neutralnost održiv koncept, a da podrška – raste. Stoga, Pokret za neutralnost želi da poruči promoterima NATO-saveza, od kojih je jedan i admiral Dragan Samardžić koji je baš danas kazao da je “koncept neutralnosti utopijska ideja”: građani nijesu nasjeli na vaše manipulacije i odlično znaju da im neutralnost, između ostaloga, garantuje bezbjednost, naročito u vremenu velikog sukobljavanja sila, kakvo je danas. Na koncu, admirala Samardžića - u svrhu njegove edukacije o pitanju vojne neutralnosti – savjetujemo da posjeti, recimo, neutralnu Irsku (za čiji tip neutralnosti se zalaže i Pokret za neutralnost) ili neutralnu Maltu, pa da na licu mjesta vidi kako na terenu funkcioniše neutralnost", poručuje Milačić.
Kako zaključuje, ukoliko mu nadređeni ne daju slobodne dane da posjeti ove države, Pokret za neutralnost se nudi da gospodinu Samardžiću održi kratak kurs o pitanju vojne neutralnosti i svih prednosti tog najracionalnijeg spoljnopolitičkog okvira.