Društvo

Postavljeno 100 kućica za gniježđenje modrovrane

Širom Crne Gore postavljeno je 100 kućica za gniježđenje modrovrane koja su u literaturi i u dosadašnjim istraživanjima označena kao potencijalno interesantna za ovu vrstu i onim na kojima je do sad ova vrsta utvrđena, saopšteno je iz Centra za zaštitu ptica.
Postavljeno 100 kućica za gniježđenje modrovrane
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Iz Centra apeluju na stanovništvo da kućice ne uklanja, ted a ne uznemirava  vrste koje u njima gnijezde i da ih o eventualnim problemima sa kućicama, kao što je njihovo uklanjanje, potencijalno uklanjanje drveta na kojem su kućice obavijeste.

Kućice su označene brojevima.

 “Pozivamo sve ljude dobre volje da ovu vrstu ostavimo na miru tokom njenog boravka na teritoriji Crne Gore kako bi od naše zemlje mogli napraviti evropsku destinaciji za posmatrče ptica kojima je ova vrsta poslastica”, naglasili su iz Centra za zaštitu ptica.

Kućice su postavljene na Šaskom jezeru, Solani,Paratuku, Buljarici, Sutorini, Tivatskim solilima, Marezi, Kujavi, Frutku kao i na plavnim livadama Skadarskog jezera između sela Kurilo i Bijelo Polje.

Modrovrana ili kako je još zovu zlatovrana ili smrdivrana je migratorna vrsta koja zimu provodi u Centralnoj i Južnoj Africi. Na osnovu nalaza prstenovanih mađarskih gnijezdećih jedinki dokazano je da značajne populacije modrovrane migriraju preko Balkanskog poluostrva i vjerovatno preko Crne Gore.

Međutim, pored toga što se radi o migratornoj vrsti, ona u našoj zemlji gnijezdi na nekoliko lokaliteta: Ulcinjska solana, zaleđe Ulcinjske plaže i Buljarica.

Gnijezdeća populacija se procjenjuje na 15 do 25 parova, što je prilično velika brojka ako se uzme u obzir da je čak 80 odsto uspješnost gnijezđenja zahvaljujući vještačkim gnijezdima tzv. kućicama dizajniranim upravo za ovu vrstu koje na taj način kompenzuje nedostatak prirodnih duplji u stablima. Postavljanje kućica za modrovranu je jedna od uspješnih mjera zaštite ove globalno ugrožene vrste.

Portal Analitika