Sci/Tech

Ova slika "lomi mozak" (VIDEO)

Američka psihološkinja otkrila je 1965. efekat koji se po njoj naziva Makolo efekat. On podrazumijeva gledanje u crno-bijelu ilustraciju jedan minut, a zatim trominutno gledanje u crveno-crne i zeleno-crne trake. Nakon toga počinjete da vidite crvene i zelene linije umjesto bijelih na inicijalnoj ilustraciji.
Ova slika "lomi mozak" (VIDEO)
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Kada je cio internet bio opsjednut haljinom čiju boju nije mogao da utvrdi, pokrenuta je velika diskusija, ali je ubzo otkriveno rješenje.

Ipak, jedan trik ima mnogo trajniji efekat. On se naziva Makolo efekat i podrazumijeva jednominutno gledanje u horizonatalne i vertikalne crno-bijele linije, pa u zeleno-crne i crvno crne, pa ponovo u crno-bijele, nakon čega ćete te linije naredna tri do četiri mjeseca vidjeti kao crveno-crne i zeleno-crne.

Ovaj efeket je otkrila američka naučnica Selest Makolo Hauard 1965. godine, a nedavno ga je objasnio Jutjuber Tom Skot na svom kanalu.

Da bi trik uspio, treba da gledate u ilustraciju sa sa crnim i bijelim linijama jedan minut.

Nakon toga treba da pogledate u ilustraciju gdje su bijele linije zamijenjene crvenim i zelenim otprilike tri minuta, gledajući nekoliko sekundi naizmjenično u crvenu, pa u zelenu.

Tri minuta gledajte u ove trake, a zatim ponovo pogledajte gornju ilustraciju

Zatim ponovo treba da pogledate ilustraciju sa crno-bijelim linijama i bijele linije će da postanu zelene i crvene.

Ako želite da efekat bude jači, da boje budu izraženije, gledajte duže i u prvu i u drugu ilustraciju.

Kod ove iluzije posebno je čudno to što je efekat dugotrajan i što vam se može pričinjavati da nekoliko minuta, pa čak i nekoliko sati kasnije umjesto bijelih traka vidite crvene i zelene. Zapravo, ovaj efekat može da traje čak i tri i po mjeseca.

Ali ne treba da strahujete. Ako hoćete da preokrenete dejstvo, samo treba da gledate u prvu ilustraciju duplo kraće nego što ste na početku gledali, ali tako što ćete je okrenuti za 90 stepeni.

U snimku Tom Skot objašnjava da ove ilustracije utiču na ponašanje naše mrežnjače.

- Dejstvo ovog trika je prilično jezivo. Slika vam se ugradi u mozak, promijeni način na koji vidite stvari i to ostaje tako neko vrijeme - kaže on.

Izvor i foto: blic.rs

 

Portal Analitika