"Za razliku od nekih viđenja koje sam pročitao, ja zaista smatram da je Akademija bila više nego primjerena značaju tog jubileja. Na svakoj Akademiji se učestvuje kada dobijete poziv, tako da niko nije bio spriječen da sa vrlo pristojne mogućnosti odgleda uživo tu Akademiju, ili putem malih ekrana. Ne bih dijelio kritičke odnose u odnosu koncepcije i sadržaja Akademije", kazao je Đukanović komentarišući proslavu na Trgu Republike u Podgorici u emisiji RTV Atlas "U raljama života".
Na pitanje da li se od obnove nezavisnosti moglo uraditi više Đukanović smatra da se realno nije moglo.
"Cnra Gora je između ostalog reformisala institucije i stvarala one koje nije imala tokom života u zajednici. Crna Gora je dakle, u prethodnih devet godina radila puno na snaženju vlastitih kapaciteta. Možemo imati različite percepcije učinjenog, ali ćemo najviše biti objektivni ako poslušamo ono kako nas vidi neko ko je malo podaljene od nas. Oni kažu da smo na vratima NATO-a i da smo lideri u pogledu evropskih integracija", rekao je premijer.
On tvrdi da je realna slika Crne Gore ono kako nas kvalifikuju sa partnerskih prestižnih adresa.
"Uprkos svim nebulozama o ocjenama sa prestižnih adresa, niko sa tih adresa nije povukao svoju ocjenu. Ljudi koji jednom zabasaju u grešku, nemaju snage da priznaju da je to greška", kazao je Đukanović komentarišući kritike opozicije.
Kada su posrijedi reforme koje od nas traži NATO, premijer je rekao da se u ovom trenutku procjenjuje da nemamo problema koji bi mogle da prozrokuju zastoj na putu ka Alijansi.
On je komentarisao i izjavu lidera Demos-a Miodraga Lekića koji je kazao da NATO nije najznačajnija tema, te da će se o njoj odrediti kada dobijemo pozivnicu.
"Lekić je uoči referenduma bio izvan referendumske kampanje jer ni to nije bila dovoljna važna tema, a onda je banuo sa idejom da postane šef države. On je izvan kampanje o tako vitalnom nacionalnom pitanju, pa će se kad uđemo u NATO on opredijeliti. To je potpuno neozbiljna izjava", smatra premijer.
"Uvijek sam nezadovoljan svime što radimo i čega sam akter i uvijek mislim da to može bolje. To nije nimalo jednostavna kampanja. Svi griješe, uključujući i naše briselske sagovornike ako misle da su se evropske vrijednosti duboko utemeljile na prostoru Zapadnog Balkana. Ovdje se oštro sukobljavaju dva sistema vrijednosti-onaj koji gradimo, i onaj kojim smo zarobljeni. Ta bitka nije dobijena, upozorenja dobijamo ovih dana-sjetimo se priče iz Bosne, i evo sad Makedonije. Treba imati puno umijeća u vođenju kampanje. Kampanja nije savršena, ne prihvataju je svi, ali ne ostaje nam ništa do da budemo vrlo istrajni", uvjeren je Đukanović.
Komentarišući mišljenja da će od ulaska u NATO imati koristi samo on i njemu bliski ljudi, Đukanović je rekao da su to obične spekulacije, te da na takve konstrukcije do sada nikada nije naišao.
On je odgovarao na pitanje šta je konkretno učinio da se u Crnoj Gori uspostave evropski standardi kad je posrijedi vladavina prava i ostale oblasti, i komentarisao mišljenja da je Crna Gora despotija.
"Uradio sam sve ono što je učinjeno i što je kvalifikovano kao dovoljno da Crna Gora bude lider EU integracija i na pragu NATO-A. Nijesam to sam učinio, ali sam bio dio toga. Kažete da je Crna Gora despotija i smatram da bi valjalo da date neki dokaz pa da o tome pričamo, ali sam vrlo sumnjičav da bi jednu zemlju koja je despotija EU gurala u članstvo, a NATO pozivao u zajednicu", rekao je Đukanović.
Premijer je novinaru odgovorio i na pitanje o, kako je navedeno, despotskom ponašanju prema medijima i medijskim slobodama.
"Da sam ja neko ko opredjeljuje neki nedemokratski kurs prema medijima, ne sporim da to može biti vaša percepcija. Ipak, dovoljno je baciti pogled na naslovnice medija tokom zadnjih 20 godina, i na kontekst kojim je pisano o meni pa da iznesemo zaključak da li je moja despotija uticala na cenzuru ili su se mediji mogli slobodno izražavati. Nemam informaciju da je ijedan medij cenzurisan ili ugašen. Naprotiv, ovdje su počeli da rade mediji koji su bili izgnani od susjeda", pojasnio je Đukanović.
Poruka Krivokapiću: On je predsjedniku Skupštine Crne Gore Ranku Krivokapiću poručio da je sramota obmanjivati da je dio vlasti, a da je ruši kroz mehanizme parlamentarne kontrole.
Premijer je komentarisao to što vladajuća koalicija ne funkcioniše, te to što je SDP kazao da ih za DPS jedino put ka NATO-u vezuje, te je odgovorio na pitanje li će zbog toga doći do raspada koalicije.
"Prije svega složio bi se o problematičnoj funkcionalnosti koalicije, i to ne govorim prvi put. Naravno, svako ima svoje viđenje uzroka tog problema. Ja mislim da je temeljni problem ono što ti odnosi nose po nacionalni interes. Mi smo ovakvim funkcionisanjem tokom posljednje dvije godine proizveli nedovoljnu efikasnost i nefunkcionalnost političkog sistema u cjelini. Ranije sam rekao da se približavamo modelu parlamentarne diktakture, i plašim da je vrijeme dalo pravo toj ocjeni. Vlada funkcioniše kao manjinska vlada, jer se uvriježila praksa u Parlamentu da se stvaraju neke ad hoc većine. Nije problem jedne odluke ili jedne plaže, nego kreiranje prakse koja urušava ono što smo upisali u Ustav i trebaće nam više godine da se otklone posljedice toga", kazao je Đukanović u emisiji RTV Atlas "U raljama života".
(CdM)