Politika

KONJEVIĆ: Partijske nesuglasice SDP-a i DPS-a su ispod onoga što su državni ciljevi

Ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević kazao je da su partijski ciljevi i partijska mimoilaženja Socijaldemokratske partije i Demokratske partije socijalista ispod onoga što su državni ciljevi.
KONJEVIĆ: Partijske nesuglasice SDP-a i DPS-a su ispod onoga što su državni ciljevi
Portal AnalitikaIzvor

Komentarišući jučerašnju izjavu premijera Mila Đukanovića da DPS ovakvu situaciju u koaliciji podnosi da bi pokušali da dobiju pozivnicu za NATO i da svi ostali razlozi upućuju na vanredne izbore, Konjević je naglasio da koalicija DPS-SDP traje dugo i da je u posljednjih 15 godina ostvarila više značajnih ciljeva za Crnu Goru i njene građane.

- Iz svih tih nesuglasica smo izlazili poštujući jedni druge i važno je da o tome razgovaramo i da znamo što su državni ciljevi. Partijski ciljevi i partijska mimoilaženja su ispod onoga što su državni ciljevi. Pred nama su sad dva vrlo značajna cilja tokom 2015. godine - dobijanje poziva za NATO, a to je ne samo strateško, već i partijsko opredjeljenje SDP-a i DPS-a, ali i nekih konstituenata u opoziciji. Drugi važan cilj u ovoj godini je da nastavimo jasnu dinamiku evropskog puta - rekao je Konjević odgovarajući na pitanja novinara nakon današnjeg uručivanja novih vozila za pripadnike policije.

Ministar je naglasio da nije siguran da je predsjednik DPS-a govorio o vanrednim izborima.

- U koaliciji su uvijek dinamični odnosi, ova koalicija traje dugo i ona je u posljednjih 15 godina ostvarila više značajnih ciljeva za Crnu Goru i njene građane. Naravno da je u tom periodu imala više ili manje saglasja oko određenih pitanja. Držim da postoji ozbiljna saglasnost oko ključnih strateških interesa za Crnu Goru. Prirodno je da postoje i razlike i moramo o tim razlikama razgovarati i komunicirati na jedan otvoren način, jer se oko svega ne možemo slagati - poručio je Konjević.

Upitan da prokomentariše predstojeći Kongres SDP-a i o tome da li smatra da ta partija može ostati jedinstvena bez obzira na to ko pobjedi, Konjević je kazao da je siguran da se partija neće podijeliti.

- Imamo više kandidata što je demokratski iskorak, ne samo u SDP-u nego je pokazatelj i za sve druge partije da, kroz unutrašnju demokratsku proceduru prolaska kroz takva iskustva koja će biti imanentna i za sve druge partije u narednom periodu -  kazao je Konjević.

Situacija u Crnoj Gori stabilna: Upitan o stavu povodom dešavanja u Kumanovu i da li postoji prostor za zabrinutost Crne Gore, Konjević je kazao da od početka godine imaju intezivnu regionalnu saradnju, u dijelu zajedničke borbe protiv terorizma.

Konjević smatra da taj događaj pokazuje da postoje pojedini segmenti društva koji žele da izazovu nestabilnost u regionu.

- I postoji određena vrsta bojazni da bilo koji incident koji se dešava u državama regiona može da ima svoju reperkusiju na druge države regiona, pa samim tim i na Crnu Goru koja je dio njega - smatra Konjević.

Prema njegovim riječima, u Crnoj Gori je situacija u tom segmentu stabilna i to je dominantna nadležnost Agencije za nacionalnu bezbjednost.

Konjević je rekao da se komunikacijom Agencije, policije, biroa i vijeća prate dešavanja i intezivno se sarađuje sa svim nadležnim bezbjednosnim službama u regionu.

Konjević je, upitan da li je preispitao odgovornost u podgoričkom Centru bezbjednosti nakon podmetanja eksploziva pod automobil Milana Vujotića, kazao da je potrebno strpljenje kada su u pitanju smjene i da će direktor policije predložiti postavku policije za koju smatra da će dati rezultate u narednom periodu.

- Ne mogu samo smjene na čelnim pozicijama riješiti problem. Imamo ozbiljne napretke i molimo medije da nam ne odmažu tako što će pisati stvari koje nijesu tačne i tako uticati na tok istrage - kazao je Konjević.

Upitan u tome da li ima pomaka u istrazi ubistva Andrije Mrdaka, on je kazao da ima, ali da ne može govoriti o detaljima.

- Moramo pribaviti adekvatan nivo materijalnih dokaza koje će Tužilaštvo da prihvati i da procesuira dalje prema sudu - objasnio je Konjević.

Kada je u pitanju istraga o Strugaru i Osmanagiću, on je kazao da je sve na nivou na kakvom je bilo prije dva mjeseca i da nema novih saznanja.

Upitan da li je u komunikaciji sa kolegama iz Srbije dobio informacije o tome da su ubice Gorana Radomana državljani Crne Gore, on je kazao da je u komunikaciji sa njima, ali da to ne može biti predmet saopštavanja javnosti.

B.K.

Portal Analitika