Turska već deceniju ima status kandidata za članstvo u EU, budući da je pregovore o pristupanju Uniji otpočela 2005, ali taj proces godinama koče neke od ključnih članica EU koje se protive prilkjučenju Turske evropskom bloku.
Carinska unija između Brisela i Ankare uspostavljena je 1995. kao kamen temeljac za članstvo turske u EU. Turska se, međutim, žali da je sporazum zastario.
Komesarka EU za trgovinu Sesilija Malmstrom i turski ministar privrede Nihat Zejbekdži dogovorili su osnovne mjere za proširenje carinske unije da bi ona uključila usluge, državne ugovore i većinu poljoprivrednih proizvoda.
"Turska nije odustala od punopravnog članstva u EU, a završetak ovog procesa će nas približiti tom cilju", rekao je Zejbekdži, koji je izrazio zabrinutost u vezi sa Transatlanskim trgovinskim i investicionim partnerstvom (TTIP), paktom za slobodnu trgovinu o kom pregovaraju EU i SAD i kojim bi bilo stvoreno najveće svjetsko tržište.
"Turska želi da bude u rangu svjetskih ekonomskih sila i željeli bismo da učestvujemo u TTIP", rekao je Zejbekdži.
Malstrom je navela da Brisel želi da 20 godina staru carinsku uniju "uvede u 21. vijek", dodajući da će ta inicijativa ojačati trgovinske veze između EU i Turske.
Komesarka je takođe poručila da će informisati Ankaru o napretku u pregovorima o TTIP, ali da Turska ne može da bude uključena u razgovore o tom trgovinskom paktu dok Brisel i Vašington ne postignu konačni sporazum.