EU web forum

EU za jednaku raspodjelu imigranata

Izvršno tijelo Evropske unije predložilo je da EU primi 20 000 izbjeglica u naredne dvije godine i da ih raspodjele širom Evrope. Evropska komisija predstavila je u srijedu u Briselu plan za zbrinjavanje migranata uvođenjem kvota koje određuju koliko svaka od 28 članica EU mora da primi
EU za jednaku raspodjelu imigranata
Portal AnalitikaIzvor

Plan su medijima u Briselu zajednički predstavili prvi potpredsjednik EK Frans Timermans i visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbjednost Federika Mogerini.

“Najveća usluga koju možemo da učinimo ksenofobima i populistima širom Evrope je da se držimo sistema za prihvat azilanata koji odavno više ne funkcioniše”, rekao je novinarima Timermans.

Plan o kvotama za izbjeglice nastao je nakon što se u proteklih nekoliko nedjelja preko 1.700 ljudi, izbjeglica iz ratom zahvaćenih područja na Bliskom istoku i Africi, udavilo pokušavajući da se domogne Evrope u pretrpanim brodovima.

Dosadašnja pravila, po kojima svu odgovornost za zbrinjavanje izbjeglica snosi prva zemlja u koju uđu dovela su u težak položaj Italiju, Grčku i Maltu, koje su najčešća destinacija migranata.

Sada će, međutim, svaka članica morati da podnese svoj dio tereta, što je u skladu sa temeljnim načelom solidarnosti, ali i međunarodnim konvencijama o azilantima, ukazala je Mogerini. 

Prilikom uvođenja kvota vodilo se računa o veličini stanovništva zemlje domaćina, veličini bruto društvenog dohotka, stopi nezaposlenosti i dosadašnjem broju prijavljenih azilanata, rekli su funkcioneri EK. Ipak, Evropska komisija je dala Britaniji, Irskoj i Danskoj opciju da ne prihvate niti jednu izbjeglu osobu.

Ovaj plan, međutim, već je izazvao žestoki otpor nekih članica, a naročito Velike Britanije i Mađarske.

Britanci su već saopštili da ne žele da imaju ništa sa planom, jer po njihovom mišljenju podstiče priliv izbjeglica i krši suvereno pravo Britanije da sama odlučuje koliko će ih primiti, a mađarski premijer Viktor Orban je izjavio da je sistem kvota “lud i opasan”.

"Ne možete prolivati krokodilske suze za utopljenim migrantima, a istovremeno ne učiniti ništa da im pomognete", kazao je Timermans u odgovor na kritike.

Britanska ministarka unutrašnjih poslova Tereza Mej smatra da migrante koji pokušaju da uđu u Evropsku uniju morskim putem preko Sredozemlja treba vratiti natrag u zemlje iz kojih su krenuli. 

Ona je u autorskom članku u listu Times navela da bi sporni prijedlog da evropske zemlje usvoje obavezujuće kvote za prihvat određenog broja izbjeglica samo podstakao ljude da krenu na potencijalno smrtonosnu plovidbu preko Mediterana, prenijela je agencija AFP.

"EU treba da radi na tome da obezbijedi sigurna mjesta za migrante na sjeveru Afrike, uz podršku aktivnog programa povratka migranata", navela je britanska ministarka.

Mej je istakla da je pogrešno da se kaže da nijedan migrant ne treba da bude vraćen kući protiv svoje volje, što je nedavno izjavila šefica diplomatije EU Federika Mogerini.

"Ne slažem se sa predlogom Federike Mogerini da nijednog migranta pronađenog na moru ne treba vraćati kući protiv njegove volje. Takav pristup bi samo podstakao izbjeglice da krenu na put preko Mediterana i da dovedu u opasnost sopstvene živote", upozorila je Mej.

Predsjednik EK, Žan Klod Junker na Twitteru je napisao nakon što je predlog objelodanjen: "Ni jedna zemlja ne bi trebala biti ostavljena da sama rješava pitanja velikog migrantskog pritiska".

Prema kvotama koje će se bazirati na veličini država, ekonomskoj situaciji i drugim kriterijumima, Njemačka bi primila najveći broj migranata, potom Francuske i Italija, pod pretpostavkom da Britanija neće učestvovati u ovom EU projektu.

Britanija, Danska i Irska dobili su izuzeće po pitanju azila, imigracije, viza i unutrašnjih graničnih kontrola na bazi protokola sa kojim se EU saglasila prema Lisabonskoj povelji.

Da bi plan stupio na snagu, potrebno je da ga odobre sve zemlje članice, a njihovi ministri spoljnih poslova će o tome razgovarati već u ponedjeljak, u okviru redovnog zasijedanja ministarskog savjeta EU.

Tekst: e’novine, PHOTO/EPA:ETTORE FERRARI

Portal Analitika