Portparol koalicije, predvođene Saudijskom Arabijom, Ahmed Asiri nije želio da govori o tome šta će se dalje događati, javila je agencija Frans pres, koja ga je kontaktirala neposredno pred okončanje perioda primirja.
Prekid vatre okončan je u 23 sata po lokalnom vremenu. Primirje, međutim, nije zaustavilo sukobe u ovoj najsiromašnijoj zemlji u arapskom svijetu.
Agencija AP je, pozivajući se na izjave očevidaca, navela da je nad Adenom i Sadom primijetan veći broj preleta aviona, najvjerovatnije koalicionih snaga, ali nema napada.
Pod dejstvom pomorske, vazdušne i kopnene blokade koju sprovodi koalicija arapskih država, predvođena Saudijskom Arabijom, u zemlji sa oko 25 miliona stanovnika vlada nestašica hrane, vode, medicinskih sredstava i električne energije.
Međunarodne snage koje predvode Saudijci i pobunjenički šiitski Huti su, prije stupanja na snagu prekida vatre, naveli da će ako dođe do bilo kakvog nasilja odmah nastaviti sa neprijateljstvima.
Ranije danas, na stotine jemenskih političara i plemenskih lidera započeli su pregovore u Saudijskoj Arabiji o budućnosti zemlje, ali sastanku ne prisustvuju Huti.
Huti su odbacili ključni zahtjev, a to je da se ponovo na vlast vrati jemenski predsjednik Abed Rabo Mansur Hadi koji je u egzilu, kao i da se pregovori održavaju u Saudijskoj Arabiji.
Izaslanik UN-a u Jemenu Ismail Uld Čeih Ahmed je, otvarajući trodnevni sastanak u Rijadu, pozvao sve strane da obezbijede da prekid vatre preraste u trajni mir.
Prema podacima UN-a, u konfliktima u Jemenu je od 19. marta ubijeno više od 1.400 ljudi, među kojima i znatan broj civila.
Izvor: blic.rs