Abiznis

ŽIVKOVIĆ: Saobraćajna infrastruktura jedan od ključnih elemenata za razvoj države

Generalna direktorka za državne puteve Angelina Živković saopštila je da su, nakon briselskog sastanka predsjednika vlada Zapadnobalkanske šestorke sa visokim zvaničnicima Evropske komisije stvoreni svi uslovi za razgovore o glavnoj saobraćajnoj mreži za Zapadni Balkan, gdje Crna Gora ima značajno mjesto.
ŽIVKOVIĆ: Saobraćajna infrastruktura jedan od ključnih elemenata za razvoj države
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Živković je u razgovoru za Pobjedu istakla da glavna mreža treba da bude gotova u narednih 15 godina, odnosno da planovi budu završeni do 2030. godine.

Prema njenim riječima fokus te mreže biće na kvalitetnom povezivanju glavnih gradova, ekonomskih centara i glavnih luka.

Kao podrška evropskoj perspektivi zemalja regiona intenzivirana je saradnja sa EU u dijelu nastojanja da se stvore određeni pređuslovi za unapređenje povezanosti država međusobno, kao i sa Unijom.

„Nakon briselskog sastanka predsjednika vlada Zapađnobalkanske šestorke sa visokim zvaničnicima Evropske komisije objavljena je zajednička izjava i utvrđeno indikativno proširenje glavne saobraćajne mreže na Zapađni Balkan“, istakla je Živković.

Ona je naglasila da je za Crnu Goru jedna od najznačajnijih ruta 1 od Debelog brijega do Bara. To je već poznata Jadransko-jonska magistrala. Zatim, tu je i ruta 2 od Podgorice do Albanije, koja potom ide albanskom trasom. Za Crnu Goru je značajna i ruta 4, koja ide od Vršca, odnosno granice Rumunije i Srbije, preko Beograda, Podgorice do Bara. Naravno, ta ruta obuhvata naš auto-put Bar Boljare.

„Kada je u pitanju indikativno proširenje željezničkog saobraćaja, takođe je ušla ruta 4. Što se tiče Crne Gore, to je dio pruge Beograd-Bar, od Bara do granice sa Srbijom, do mjesta Vrbnica. Tu je i ruta 2 od Podgorice prema Tirani, odnosno željeznička veza sa Albanijom. U ove projekte ušla je i Luka Bar, kao i svi glavni aerodromi država Zapadnog Balkana“, kaže Živković.

Ona ističe da je saobraćajna infrastruktura prepoznata kao jedan od ključnih elemenata za ekonomski razvoj jedne države.

Crna Gora i Albanija imaju zajedničku inicijativu prema Evropskoj komisiji, upravo kad se radi o studiji izvodljivosti za dio jadransko-jonskog koridora.

„Kada govorimo o prioritetima Crne Gore i tog infrastrukturnog putnog povezivanja dva osnovna pravca, koji treba da se realizuju do 2030. godine, to su pravac 4, odnosno auto-put Bar Boljare, koji nas spaja sa Srbijom, i pravac 1. koji se odnosi na jadransko-jonski koridor. Prvi preduslov je da se auto-put i jadransko-jonski koridor nađu na saobraćajnoj mreži“, zaključuje Živković.

Izvor: Pobjeda; foto: minsaob.gov.me

Portal Analitika