Društvo

IJZ: Sve više pušača među mladima

Posljednje istraživanje pokazalo je da je upotreba duvanskih proizvoda u Crnoj Gori među mladima povećana sa 4,8 odsto na 6,9 odsto, odnosno 10,8 odsto dječaka i 2,8 odsto djevojčica trenutno puši cigarette, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje, povodom Svjetskog dana bez duvanskog dima.
IJZ: Sve više pušača među mladima
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Povodom Svjetskog dana bez duvanskog dima, SZO poziva sve države da zajedno djeluju kako bi se zaustavila nezakonita trgovina duvanskim proizvodima - veliki globalni problem koji se odražava na zdravstven. Poručuju da bi taj novac mogao biti utrošen za druge aspekte društvenog razvoja.

“Nelegalni prometi duvana su vrlo često jedan od razloga dostupnosti i pristupačnosti duvana mladima, što predstavlja osnovni razlog rasprostranjenosti njegove upotrebe. Ovakav promet duvanskih proizvoda utiče na cjenovnu politiku, što značajno determiniše njihovu upotrebu, a i ne sadrži zdravstvene poruke, te stvaraju zabunu i obmanu kod ljudi koji ih koriste”, navodi se u saopštenju za medije Instituta za javno zdravlje.

Ove godine SZO je svoje aktivnosti usmjerila ka podizanju nivoa svijesti stanovništva o pogubnim uticajima nelegalne trgovine duvana, što posebno utiče na zdravlje mladih, ka čijem animiranju su usmjerena nastojanja duvanskih kompanija.

Podaci o upotrebu duvanskih proizvoda ukazuju da globalno raste korišćenje, a to potvrđuju i naši podaci Globalnog istraživanja o potrošnji duvana.

“Prema ovim podacima upotreba duvanskih proizvoda u Crnoj Gori među mladima (15-godišnjacima) je povećana sa 4,8 odsto na 6,9 odsto, odnosno 10,8 odsto dječaka i 2,8 odsto djevojčica trenutno puši cigarete”, navodi se u saopštenju.

Iz Instituta za javno zdravlje poručuju da su duvanski proizvodi vrlo dostupni mladim ljudima, da su i mladi nepušači izloženi „pasivnom pušenju“

“Podaci upozoravaju da je laka dostupnost duvanskih proizvoda mladim ljudima u našoj zemlji. Istraživanje ukazuje da 95,1 odsto trenutnih pušača nabavlja cigarete kupovinom u prodavnicama, kioscima i od uličnih nabavljača, a gotov svi su naveli da nemaju problema prilikom kupovine cigarete zbog njihovih godina”, navodi se u saopštenju.

Kako poručuju iz Instituta za javno zdravlje rezultati istraživanja upućuju da nezakonita trgovina duvanom utiče na smanjenje pozitivnih uticaja postignutih mjerama kontrole duvana.

“Osim toga, ukazuje se da se nezakonito stečeni novac od nelegalne trgovine duvanom može koristiti u svrhe koje su na opštu štetu stanovništva”, navodi se u saopštenju.

Cilj obelježavanja Međunarodnog dana kontrole duvana u Crnoj Gori je da se, kao i svih prethodnih godina, intenziviraju zdravstveno vaspitne aktivnosti vezane za upotrebu duvana, koje su ove godine usmjerene na jačanje svijesti o zavisnosti koju stvaraju, kao i prepoznavanje negativnih zdravstvenih, ekonomskih i socijalnih uticaja nezakonite trgovine duvanskim proizvodima.

Portal Analitika