Biće to nova prilika da se prisjećanjem na početke potvrdi koliko je Crna Gora uvijek poštovala multietičnost i multikonfesionalnost.
Hronika emisije je za poštovanje. Polovinom 1949. godine „uvedena“ je emisija na albanskom jeziku. Bila je to dnevna informativna emisija u trajanju od 30 minuta. Njen urednik Đerđ Gegaj, pričao je da su ovu emisiju pripremali on kao urednik, Maraš Berišaj, spiker i prevodilac i Ahmed Redžepagić, novinar.
„Cilj emisije tada je bio borba protiv staljinizma i Informbiroa, tako da su u emisiji uglavnom prevođeni i emitovani govori najviših funkcionera. Ponekad su emitovani i drugi prilozi, ali daleko manje. Emisije su išle uživo. One su bile veoma slušane među Albancima u Crnoj Gori, jer su oni prvi put mogli čuti riječ na svom maternjem jeziku preko tadašnjeg Radio Titograda. Emisija je emitovana nešto više od godinu dana.“
Poslije 15 godina pauze, tačnije 25. maja 1965. godine Radio Titograd ponovo uvodi emisiju na albanskom jeziku, ali sa novom koncepcijom i sadržajem. Bila je to nedjeljna informativno-muzička emisija u trajanju od 45 minuta. Za njenu pripremu i emitovanje brinuli su se Đerđ Đokaj, urednik, i Olivera Petrović, spiker.
Kao spoljni saradnik u ulozi spikera angažovan je bio i Petar Drešaj. U prvom dijelu emisije su išle najvažnije vijesti iz zemlje i svijeta a u nastavku informacije, razgovori, osvrti reportaže i drugi prilozi pretežno sa područja gdje žive Albanci u Crnoj Gori. Pošto je ova emisija bila veoma dobro primljena među slušaocima, a zahtjevi veliki, trajanje emisije poslije izvjesnog vremena produžava na čitav sat, a 1969. godine uvodi se dnevna emisija „Vijesti“ u trajanju od deset minuta, a utorkom polučasovna informativno-muzička emisija.
Pošto se obim poslova povećava, redakcija se ojačala sa još jednim novinarom, poodavno pokojnim Mirašom Gojčajem, koji je napravio mnogo priloga za emisiju, iz sela ili zaseoka u Crnoj Gori gdje žive Albanci.
I dalje, redakcija ove emisije je jačala tako da sada predstavlja zapaženu redakciju za manjine koju predvodi urednik Pjetar Ljucaj.
Tu su i Maraš Dedvukaj, urednik redakcije na albanskom jeziku, novinari Senad Giljaj, Violeta Đokaj, Đoka Dukaj, Đeka Đonaj, dopisnik iz Ulcinja i Đeluša Ljucović.
(Foto: Prijem za redakciju programa na albanskom jeziku kod gen.direktora RTV Crne Gore rada Vojvodića)