Politika

Alfandari: U Crnoj Gori nema etničkih problema, Jevreji su potpuno prihvaćeni

U Crnoj Gori nema etničkih problema, to odgovorno tvrdim. Živim u multietničkom Baru i većina mojih prijatelja su Muslimani. Jevreji su ovdje potpuno prihvaćeni, nijesu trpljeni, rekao je u intervjuu Pobjedi predsjednik Jevrejske zajednice u Crnoj Gori Jaša Alfandari.
Alfandari: U Crnoj Gori nema etničkih problema, Jevreji su potpuno prihvaćeni
Portal AnalitikaIzvor

„U susjednoj državi je do prije dvije godine konstantno uništavano jevrejsko groblje. U Crnoj Gori imate Kotor u kojem opština decenijama čuva i uređuje jevrejsko groblje u starom gradu. To je odnos prema nama u Crnoj Gori“, istakao je Alfandari.

Ipak, on upozorava da ksenofobija i dalje vlada evropskim kontinentom.

„Mi nemamo problema u Crnoj Gori. Ovdje živi 500 Jevreja lijepim životom. Jevrejima nije nikada bilo lako na Balkanu, ali ovdje mirno živimo. Balkan je odvajkada bio mjesto gdje nijesu voljeli Jevreje. Pogotovo je to bio poslije 1919. godine, a da ne govorimo o Titovoj Jugoslaviji gdje su to radili mnogo perfidnije i mnogo žešće“, naglasio je on.

Prema Alfandarijevim riječima u Kraljevini Jugoslaviji antisemitizam nije bio narodni, već državni projekat. 

„U Kraljevini Jugoslaviji ste imali zakon koji je propisivao koliko studenata Jevreja može da se upiše na prvoj godini svih fakulteta. Jevreji tada nijesu smjeli da imaju pro izvodnju prehrane niti bilo koju drugu djelatnost. I to je Kraljevina Jugoslavija daleko prije Hitlera i kad iz te perspektive gledam nikako ne mogu Crnu Goru da ubacim u tu priču. Sada će neki reći, vi to pričate samo da biste podržavali aktuelnu Vladu, a ja kažem ova Vlada nije postojala ni 1919. ni 1945, ni 1970. Antisemitizma kao državnog projekta nikada nije bilo u Crnoj Gori“, rekao je on.

Alfandari je naglasio da u Crnoj Gori postoje antisemiti, kao i u svakoj drugoj državi. 

„Imate ih na visokim položajima nekih vjerskih zajednica. Ali to nije masovna, kolektivna ili državna pojava. To je više lični folklor. Za vrijeme Tita je postojao državni antisemitizam. Ovdje toga niti ima, nita ga je ikada bilo. Možda je genetski sklop Crnogoraca malo drugačiji od drugih na Balkanu. U većini crnogorskih porodica djeca nijesu vaspitavana da mrze“, dodao je on.

Komentarišući situaciju na Balkanu Alfandari je naglasio da su Njemci izmislili jedan termin za Balkan prije 150 godina bure baruta. 

„Ne zato što je tada Balkan bio bure baruta, nego zato što je trebalo da bude bure baruta. I to je ostalo do danas. Kao što znate većina ratova do devedesetih svi masakri, holokausti su se odrađivali na teritoriji stare Evrope. Na tlu civilizovane Evrope, a ne na prostoru Balkana. I njima odgovara da Balkan, koji je tu na jugu, bude bure baruta. Mentalitet stanovnika Balkana doprinosi tome da se taj naziv i opravda“, kazao je on.

Podsjetio da se od ratova devedesetih, sukoba nakon 1999. stiglo do Kumanova. 

„Svi su potrčali da to definišu kao terorizam. Mi smo svi uglavnom stručnjaci opšte prakse i sve znamo. U Kumanovu nije bilo terorizma. Od 1918. region ima neriješene problem koji su se gurali pod tepih. Sve što se dešava je plod tih problema. Terorizam je uvijek jasna stvar i to nije neka grupa Albanaca koja upadne u neki grad i počne da puca. Mi do dana današnjeg nijesmo saznali ko stoji iza tog napada. To je nedefinisano, i nije terorizam“, rekao je on između ostalog.

Prema njegovim riječima Evropa je vrlo licemjerna i koketira sa farisejstvom pokušavajući da sve to uvije u oblande demokratije. 

„Ksenofobija je dio evropske kulture i Evropljani i dalje guraju glavu u pijesak i svi misle da se Evropa poslije Drugog svjetskog rata strašno promijenila. A to se nije desilo. Tačno je da je u Evropu ušlo mnogo neevropljana, ali ksenofobija nije nestala, naprotiv, to je njima samo dalo stvarnu motivaciju za ksenofobiju. Ekstremizam i terorizam su uvijek plod socijalnih problema i to nikad nema veze sa Bogom“, dodao je on.

Portal Analitika