Društvo

VUJAČIĆ Osobe sa invaliditetom najmarginalizovanija društvena grupa

U Crnoj Gori više od polovine građana smatra da su osobe sa invaliditetom (OSI) društveno izolovana grupa čija su prava najmanje poštovana, pokazalo je istraživanje Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG), navodi se u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.
VUJAČIĆ Osobe sa invaliditetom najmarginalizovanija društvena grupa
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Izvršna direktorica UMHCG, Marina Vujačić, kazala je danas na konferenciji za novinare da je istraživanje rađeno u sklopu projekta „Ojačajmo kapacitete da bismo pojačali promjene“.

„Generalan nalaz istraživanja pokazao je da su OSI da se percipiraju kao društvena grupa koja je izložena marginalizaciji, po stavovima više od polovine građana, odnosno da su društveno izolovana grupa čija su prava najmanje poštovana, smatra 55,2 odsto građana“, rekla je Vujačić u PR Centru.

Prema njenim riječima, taj nalaz potvrđuje stav većine da OSI uživaju manji korpus prava u odnosu na ostalu populaciju.

„Građani ove, kao i prethodnih godina, smatraju da OSI imaju manje prava od ostalih građana, što ukazuje na lošu implementaciju zakona, ali i na nedostatak zakonske regulative koja bi bolje uredila prava i položaj OSI“, navela je Vujačić.

Kako je kazala, 75,5 odsto građana smatra da OSI nemaju iste potrebe, kao i ostali građani već posebne potrebe.

„Ovaj nalaz ukazuje na potrebu veće interakcije OSI s javnošću, edukovanje javnosti o pravima i položaju OSI. Ono što je stav UMHCG da je veća i češća zastupljenost u medijima OSI doprinijela da se procenat građana koji smatraju da OSI imaju posebne potrebe poveća“, objasnila je Vujačić.

Kako je kazala, svaki treći ispitanik u svojoj užoj ili široj porodici ima osobu koja ima određenu vrstu invaliditeta.

„To indirektno govori o veličini populacije i mogućnostima mobilisanja podrške prilikom zalaganja za bolji položaj OSI u crnogorskom društvu“, rekla je Vujačić.

Ona je kazala da 71,1 odsto ispitanika smatra da OSI zalužuju jednako poštovanje kao ostali građanai.

„Gotovo polovina, 46,8 odsto građana, smatra da su OSI diskriminisane svakodnevno u crnogorskom društvu, 28,5 da su ponekad, dok 18 odsto smatra da nisu nikad, a kao prostor za najveću diskriminaciju se navodi zapošljavanje i rad“, navela je Vujačić.

Ona je ukazala da svaki sedmi građanin zna za konkretan slučaj diskriminacije OSI, dok 57,7 odsto ispitanika smatra da je porodica ključna u borbi za ostvarivanje prava OSI, a da je državne institucije prepoznalo 2,8 odsto građana kao najvažnije aktere.

„Smanjio se broj građana koji porodicu prepoznaju kao ključnu, čemu je doprinijela veća vidljivost OSI, a povećao se broj građana koje NVO prepoznaju kao ključne za ostvarenje ovih prava“, rekla je Vujačić.

Institucije i javne površine, kako je dodala, po mišljenju većine građana nisu prilagođene OSI, a barijere su najviše prisutne na ulici i u saobraćaju.

Vujačić je kazala da 32,7 odsto ispitanika smatra da OSI imaju ista prava kao ostali građani, dok 71,1 odstao građana smatra da OSI treba tretirati na isti način kao ostale osobe.

Ona je upozorila da 46,8 odsto građana smatra da su OSI diskriminisane prilikom zapošljavanja.

„Istraživanje je pokazao da 75,3 odsto građana smatra da OSI treba da rade, a 48,2 odsto ih smatra da OSI mogu da postižu iste rezultate kao i ostali zaposleni“, navela je Vujačić.

Ona je ukazala da je istraživanje pokazalo da 71,6 odsto građana ne zna da se plata OSI sufinansira iz posebnog Fonda i da poslodavci koji ih zaposle imaju druge povlastice.

Predsjednik Upravnog odbora Centra za monitoring i istraživanje, Zlatko Vujović, kazao je da je ta organizacija sprovela istraživanje za UMHCG, od 12. do 26. marta, u kome je učestvovalo 1014 punoljetnih građana Crne Gore.

On je rekao da je uzorkom bilo obuhvaćeno 16 opština Crne Gore.

Izvor i foto: prcentar.me

Portal Analitika