Društvo

Održana zajednička vježba spasilaca iz Crne Gore i BiH

Oko 40 pripadnika službi zaštite i spašavanja iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine (BiH) učestvovalo je u vježbi za reagovanje u slučajevima požara.
Održana zajednička vježba spasilaca iz Crne Gore i BiH
Portal AnalitikaIzvor

Prekogranična pokazna vježba održana je danas u Kolašinu, a učestvovalo je oko 40 pripadnika službi zaštite i spašavanja iz dvije države, dobrovoljni spasioci, predstavnici Direktorata za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Crne Gore i Ministarstva sigurnosti BiH.

U vježbi su, kako je saopšteno iz MUP-a, učestvovali i predstavnici Crvenog krsta Crne Gore, Uprave policije i Zavoda za hitnu medicinsku pomoć.

Kako se navodi, vježbi je prethodila četvorodnevna obuka za spasioce koja je uključivala teorijski i praktičan rad i koja je omogućila unapređenje znanja o vrstama i načinima širenja požara.

„Tokom vježbe demonstrirano je gašenje požara korišćenjem specijalnih vatrogasno-spasilačkih vozila, gašenje požara iz vazduha pomoću vodenih bombi bačenih iz aviona, desantiranje vatrogasaca sa naprtnjačama iz helikoptera, pretraga terena u cilju pronalaženja nestalih lica, kao i transportovanje i zbrinjavanje povrijeđenih“, kaže se u saopštenju.

Obuku su izvodili treneri iz Državnog ureda za zaštitu i spašavanje iz Hrvatske, koji su, kako je saopšteno, učesnicima koji su zadovoljili prethodno utvrđene kriterijume nivoa znanja dodijelili sertifikate.

„Pored unapređenja i testiranja znanja i vještina spasilaca za reagovanje u slučajevima požara, cilj obuke i vježbe bio je i unapređenje prekogranične saradnje, razmjena iskustava i najboljih praksi“, navodi se u saopštenju.

Obuka i vježba organizovani su u sklopu projekta „Prekogranična zaštita od požara“, koji finansira Evropska unija u okviru Programa prekogranične saradnje BiH-Crna Gora.

Projekat u Crnoj Gori obuhvata opštine Nikšić, Plužine, Šavnik, Žabljak i Pljevlja, a realizuju ga FORS Montenegro – Fondacija za razvoj sjevera Crne Gore i Direktorat za vanredne situacije MUP-a Crne Gore, u saradnji sa službama zaštite i spašavanja iz ciljnih opština.

Projekat se, kako se navodi, u BiH realizuje u opštinama Mostar, Jablanica, Konjic, Ravno, Stolac, Čajniče, Gacko, Bileća, Foča i Trebinje, u saradnji Ministarstva sigurnosti BiH i Instituta za zaštitu od požara i eksplozija iz Sarajeva.

Kako je saopšteno, ostale projektne aktivnosti uključuju nabavku opreme za zaštitu i spašavanje od požara, čija je procijenjena vrijednost za crnogorske službe i institucije oko 96.000 eura, obuke na temu smanjenja rizika od katastrofa.

Kako je saopšteno, projektne aktivnosti uključuju i kampanju informisanja stanovništva o opasnostima koje prijete od požara, izradu zajedničkog prekograničnog plana zaštite od požara.

Projekat je započet 18. decembra prošle godine i traje 24 mjeseca.

Portal Analitika