
- Preko specijalizovane firme iz Bara izvezli smo toksični otpad u Njemačku, gdje će biti trajno i bezbjedno uskladišten - saopštio je izvršni direktor „Tare“ Igor Vujović.
On je dodao da u kompaniji posebno vode računa o životnoj sredini, jer se radi sa hemikalijama, a kao nusproizvod dobija se opasan otpad.
- Kada se radi o zaštiti životne sredine, posebno smo pažljivi. Poštujemo standarde i u potpunosti sarađujemo sa Agencijom za zaštitu životne sredine pri Ministarstvu održivog razvoja i turizma - kazao je Vujović.
Mojkovačka kompanija nije baš uvijek bila pažljiva kada je u pitanju zaštita životne sredine, za što je plaćana i visoka cijena. Tako je u decembru 2003. godine, tada pod imenom „4. novembar“, izazvala veliki pomor ribe u Tari.
Ekotoksikološki zavod iz Podgorice, u uginuloj ribi registrovao je prisustvo cijanida, kadmijuma, cinka, hlora i olova, baš kao i u rijeci i uzorcima iz pogona, što je nedvosmisleno fabriku označilo kao krivca. U međuvremenu, fabrika je privatizovana, a sa novim imenom, očigledno, promijenila je i odnos prema životnoj sredini.