Zanimljivosti

CRVENO BLAGO: Začin koji košta više od zlata

Šafran, najskuplji i najtraženiji začin na svijetu, poznat je kao crveno zlato. Jedan gram najkvalitetnijeg šafrana košta 65 dolara, što znači da je ponekad skuplji od plemenitog metala po kome je dobio ime. Da bi se dobilo 400 grama začina, potrebno je izvaditi oko 200.000 nježnih vlati iz 70.000 cvijetova biljke Crocus sativus.
CRVENO BLAGO: Začin koji košta više od zlata
Portal AnalitikaIzvor

Nesporna prijestonica proizvodnje šafrana je Iran, gdje je tradicija stara više od 3.000 godina. Iran proizvodi više od 90 odsto količine od 250 tona, koliko se godišnje proizvede u svijetu, za šta su svakako zaslužni jedinstveni ekološki uslovi, koji pogoduju aromatičnoj biljci, od koje se dobija glavni sastojak lokalne kuhinje, kozmetike i tradicionalne medicine.

Posljednjih godina, trgovina šafranom je u krizi. Međunarodne sankcije, nametnute zbog nuklearnog programa, blokirale su pristup nekada unosnim tržištima u Evropi, SAD i Kanadi. Iranska preduzeća i banke isključeni su iz globalnog finansijskog sistema.

U takvoj situaciji, proizvođači šafrana moraju da se snalaze.
“Ne možemo da idemo preko banaka. Moramo da koristimo privatne kurire, koji su skupi. Prinuđeni smo da poslujemo direktno s kupcima i da se nadamo da će nam platiti. Događa se i da nas prevare”, kaže Mehrdad Rovhani, generalni direktor kompanije “Šafran Rovhani” u provinciji Horosan, koja proizvodi više od 70 odsto šafrana u zemlji.
Druge kompanije su prešle na takozvane barter poslove da bi zaobišle banke, pri čemu kineski i indijski partneri često plaćaju robu kroz isporuku hrane i robe široke potrošnje.
Uprkos teškoćama, Rovhani i dalje izvozi 50 kilograma šafrana mjesečno, jer se preorijentisao na nova tržišta u Persijskom zalivu i na Bliskom istoku. Prema podacima Iranskog Nacionalnog saveta za šafran, ukupan izvoz u Iranu porastao je za 36 odsto u 2014. godini, a cijena po kilogramu je porasla na 2.000 dolara po kilogramu.
“Trgovci su veoma mudri i kada se zatvore vrata, izađu kroz prozor”, kaže Ali Šeik. “Uspijevaju da prodaju svoje tradicionalne proizvode (pistaći i šafran). Potražnja je veća od ponude.” (Blic)
 

Portal Analitika