Takvo mišljenje je 24. novembra 2010. godine dala tadašnja pomoćnica ministra rada i socijalnog staranja Anka Stojković, odgovarajući na upit Miranovića da im Ministarstvo rada kaže da li profesor koji se nalazi u stalnom radnom odnosu na Akademiji dramskih umjetnosti u Tuzli, može biti u istom radno-pravnom statusu na UCG, uz naznaku da im to treba za potrebe organa državnog univerziteta. Prema dokumentima u koja je Pobjeda imali uvid, Stojković je odgovorila tadašnjem rektoru da je to mimo propisa.
Profesor koji je bio povod obraćanja Miranovića je dr Srđan Vukadinović koji je prije mjesec dobio otkaz na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, gdje je bio angažovan u punom radnom vremenu, isto kao i na matičnom fakultetu u Tuzli, gdje je i prodekan za nastavu. Uprkos ovakvom mišljenju, Vukadinović, kao i još nekoliko drugih profesora koji su nedavno dobili otkaz, nastavili su da rade na oba univerziteta, a Miranović se nakon dvije godine ponovo obratio Ministarstvu za novo mišljenje navodno o duplim radnim angažmanima.
- Odgovor je stigao od Vesne Simović, pomoćnice tadašnjeg ministra rada i socijalnog staranja Suada Numanovića. To "novo mišljenje" je, gledano sa ove distance, dobro došlo i profesorima, i bivšoj upravi Univerziteta koja, očito, nije htjela da se suštinski pozabavi ovim problemom. Da sve bude zanimljivije, dr Vukadinović je podnio tužbu protiv nove uprave, pozivajući se upravo na mišljenje iz 2012. godine, iako je morao je znati da je još 2010. godine isto ministarstvo dalo nedvosmisleno tumačenje o duplim radnim angažmanima - piše Pobjeda.
Simović, čije je ime bilo pominjano prethodnih dva mjeseca, za Pobjedu je izjavila da je njeno mišljenje zloupotrijebljeno. Tačnije: da je njen odgovor proistekao iz pitanja koje danas niko ne pominje, a koje se nije odnosilo na ograničenja u vidu zabrane konkurencije, već teritorijalno važenje Zakona o radu. Simović nije ostavila nikakvu dilemu ni o tome koliko je ovaj državni organ nadležan da tumači propise UCG.
- Pitanje zabrane konkurencije, koje je aktuelno na UCG uređuje se posebnim propisima, na nivou univerziteta, koje ministarstvo nije nadležno da tumači. Treba napomenuti i to da mišljenja ministarstva nemaju obavezujući karakter, te da ako tražilac mišljenja istim nije zadovoljan ili u praksi primjenjuje odredbe Zakona o radu drugačije od onog što je navedeno u mišljenju, zbog toga neće trpjeti sankcije, jer ministarstvo nema nadležnoost da vrši inspekcijski nadzor i izriče sankcije - precizirala je Simović.
Pobjeda podsjeća da profesori koji su otkaz dobili zbog duplih radnih angažmana sa punim radnim vremenom - Srđan Vukadinović, Mihajlo Mijanović, Bogoljub Šijaković i profesorica Slavica Perović - nemaju za to odobrenje Senata, čime su povrijedili Statut UCG. Upravo na tu činjenicu ukazao je ranije i pravni zastupnik državnog univerziteta, advokat Vladan Đuranović, koji je u razgovoru za Pobjedu jasno saopštio da je UCG u pravu, te da su odluke rektorke u skladu sa propisima ustanove.
Izvor: Pobjeda
Foto: