Društvo

MSS: Ne može se utvrditi da li su Vijesti kršile Kodeks novinara

Medijski savjet za samoregulaciju dobio je žalbu od bivše direktorice Spomen doma Reževići Olivere Franović koja se odnosi na tekstove, objavljene 24. i 25. marta, u ND Vijesti pod naslovima "Bivša direktorica htjela da zapali Spomen dom“ i “Nisam palila Dom to je performans“. Komisija za žalbe na kraju zaključuje da u ovom slučaju nije bilo dovoljno elemenata da bi se mogla donijeti odluka o kršenju nekog od načela Kodeksa novinara.
MSS: Ne može se utvrditi da li su Vijesti kršile Kodeks novinara
Portal AnalitikaIzvor

Naime, Franović se žali da su u tekstovima objavljene netačne informacije da je ona paljenjem vatre u dvorištu Javne ustanove ugrozila neprocjenjivo blago Spomen doma Reževići. Franovićeva takođe tvrdi da nijesu tačne ni informacije da je zapalila više stolova, već da se radi samo o jednom ramu od stola i nekoliko dužih i kraćih trulih dasaka i da se vatra nije razbuktala niti išta ugrozila. Ona za navodne svadje između nje i rukovodstva Muzeja i galerija tvrdi da nijesu višemjesečne, kako tvrdi novinar Vijesti, već su u poslednje tri nedjelje imali polemiku oko programa rada, nadležnosti i pravnih okolnosti. Franovićeva takođe tvrdi da nova uprava nije tražila ni dokumentaciju o finansijskom poslovanju, kako stoji u tekstovima objavljenim u Vijestima.

Olivera Franović je poslije prvog teksta objavljenog u Vijestima zvala telefonom novinara da demantuje navode iz teksta, koji je objavljen prethodnog dana. Prema njenim riječima novinar je prenio samo jednu rečenicu od svega što je ona izjavila. Zbog toga se žalbom obratila Medijskom savjetu za samoregulaciju.

Tekstovi koji su objavljeni u “Vijestima” bave se podnošenjem krivične prijave protiv Olivere Franović od strane direktorice Javne ustanove Muzeji i galerije Biljane Brajović. U prijavi stoji da je Franovićeva, doskorašnja direktorka Javne ustanove Spomen dom Reževići, svjesno pokušala da uništi inventor i neprocjenjivo kulturno blago te ustanove. 

U prvom tekstu novinar navodi da je kontaktirao Franovićevu zbog izjave, ali mu je ona rekla da ne želi da komentariše taj slučaj, optuživši ga istovremeno da joj je telefonskim pozivom ugrozio osnovna ljudska prava.

Povod za tekst sledećeg dana objavljen pod naslovom “Nisam palila Dom to je performans” bio je poziv Franovićeve novinaru Vijesti i pokušaj da se demantuju navodi objavljeni u tekstu od prethodnog dana. 

Novinar je na početku teksta naveo da je Franovićeva demantovala da je htjela da zapali Spomen dom Reževići i da se radilo o njenom preformansu, kao i da je paljenjem vatre htjela da skrene pažnju javnosti na stanje kulture u Budvi. Novinar je poslije ovog kratkog uvoda ponovio u tekstu tvrdnje iz teksta od prethodnog dana. 

“Komisija za žalbe Medijskog savjeta za samoregulaciju je prilikom razmatranja ove žalbe mogla da se osloni samo na tvrdnje objavljene u spornim tekstovima u “Vijestima” i na tekst podnijete žalbe. U prvom tekstu novinar tvrdi da je zvao Franovićevu za komentar, ali da ona nije htjela da komentariše slučaj. U drugom tekstu pak se navodi njen demanti”, saopšteno je iz tog tijela.

Franovićeva sa druge strane tvrdi da ona je poslije prvog teksta zvala novinara da demantuje njegovo pisanje od prethodnog dana, ali da je on objavio samo mali dio onoga što je ona rekla, a ponovio optužbe od prethodnog dana. 

Ona u žalbi navodi da je demantovala da: nije zapalila više stolova već samo jedan ram od stola i nekoliko dužih i kraćih trulih dasaka, da se vatra nije razbuktala niti išta ugrozila, da svađe nijesu višemjesečne, već su u poslednje tri nedjelje imali polemiku oko programa rada, nadležnosti i pravnih okolnosti, te da nova uprava nije tražila navedenu dokumentaciju o finansijskom poslovanju.

U Medijskom savjetu za samoregulaciju ističu da Komisija za žalbe prilikom razmatranja ovog prigovora nije imala mogućnosti da čuje ili dobije stav Vijesti ili njihovog novinara povodom ovog slučaja. 

Komisija konstatuje da je novinar profesionalno postupio kada je prije pisanja prvog teksta pozvao Oliveru Franović i zatražio njen komentar na pomenuti događaj.

“Komisija međutim ne može da utvrdi šta je tačno bio predmet telefonskog razgovora između Olivere Franović i novinara Vijesti drugog dana, kada je ona zvala novinara da demantuje pisanje Vijesti od prethodnog dana. Da li je sve što je navedeno u žalbi i bilo predmet telefonskog demantija nemoguće je utvrditi”, dodaju u Medijskom savjetu za samoregulaciju. 

Komisija za žalbe na kraju zaključuje da u ovom slučaju nije bilo dovoljno elemenata da bi se mogla donijeti odluka o kršenju nekog od načela Kodeksa novinara.

Takođe, Komisija nije mogla da odlučuje u situaciji kada treba da povjeruje na riječ ili gđi. Franović ili novinaru Vijesti. 

Komisija dala preporuku Oliveri Franović da u slučaju ponovljene situacije demantije medijima prosleđuje pisanim putem. Na taj ničin bi ostao pisani trag i ne bi bilo nedoumica oko toga šta je ko izjavio ili rekao povodom spornih natpisa.

CdM

Portal Analitika