Istovremeno na obližnji plato, kod bivše Željezničke stanice trebalo bi da bude postvaljena i njegova statua, u prirodnoj veličini.
Ovo je, kako saznaje Radio Jadran, dogovoreno na sastanku radne grupe, koju čine predsjednik opštine Nikola Gojković, arhitekta Boris Ilijanić, turistički radnik Ilija Sladović, arhitekta Snežana Dulović i konzervator Goran Skrobanović.
"Ova inicijativa krenula je sa IO TO, gdje je ocjenjeno da bi spomen ploča i stautua Sv Leopolda značilo dosta i za promiociju grada, kao i razvoj vjerskog turizma", kaže za Radio Jadran Boris Ilijanić.
On objašnjava da su razmatrane tri opcije za mjesto za spomenik, a da će se sve naći u Prijedlogu programa postavljanja spomen obilježja za 2015. godinu uskoro na Skupštini. U međuvremenu je komisija ostvarila kontakt sa profesionalcima za izradu statue:
"To je dobra inicijativa, odraz civilizacijske tekovine ovog grada gdje je rođen Sv. Leopold. Osim toga, sve je odlična mogućnost za razvoj vjerskog turizma, koji traje cijele godine, a ne samo ljeti, što može i da produži sezonu u Novom", priča Ilijanić.
Konzervator Skrobanović, koji koordinira sa Sekretarijatom za društvene djelatnosti oko postavljanja statue Sv. Leopolda u prirodnoj veličini, potvrdio je da je sve usaglašeno i definisano. Ostaje samo da se izabre ko će bistu uraditi, od kojeg materijala, kao i koliko će sve koštati. Goran Skrobanović je, inače, Novljanin koji je i 2005. godine i pokrenuo u lokalnoj Skupštini inicijativu da se postavi spomen ploča Sv. Leopoldu. Za to do prije dvije godine nije bilo ni konsenzusa niti volje u lokalnoj vlasti.
Prema riječima Skrobanovića stvari se mijenjaju i bilo je u radnoj grupi razmišljanja da se postavi bista Sv. Leopoldu kod tvrđave Forte Mare.
"Većina prijedloga je bila, a i naša je želja da bistu uradi Novljanin, možda Nikša Kosić, ali tek će se to utvrditi, kao i materijal od koga će ona biti napravljena. Moguće je da bude izlivena u bronzi, ali najvjerovatnije da će biti od nevesinjskog pijeska od čega je urađena i Gospa u Međugorju, kao i neki drugi spomenici u posljednje vrijeme. U tom slučaju, sve bi sa postamentom moglo da košta oko 15.000. Ukoliko se bude bista izlijevala, to bi onda bilo sigurno duplo više", pojašnjava Skrobanović.
Na postamentu će, kako je za sada planirano, pisati na našem i italijanskom jeziku: "Sveti otac Leopold hercegnovski".
Biće konačno postavljena i spomen ploča na njegovoj kući u kojoj je sada više vlasnika.
"Traženje njihove dozvole za postavljanje spomen ploče na fasadi vjerovatno je izlišno, jer time ništa neće biti narušeno, a sama kuća dobija na kulturološkom značaju", smatra Skrobanović.
Za postavljanje biste Sv. Leopoldu članovi radne grupe tražili su mišljenje Ministarstva kulture i Direkcije za postavljenje spomenika. Dobili su "zeleno svjetlo" i sve će biti završeno po ubrzanom postupku.
"Sada postoji i volja, a koliko znam i novac, tako da više nema prepreka da se Herceg Novi na ovaj način dokaže kao grad svijeta i grad koji poštuje sve vjere. Sve se radi u dogovoru i sa katoličkom crkvom, a na dan postavljanja statue i spomen ploče, trebalo bi da stignu i gosti iz Padove, kojima će poziv uručiti predsjednik opštine, Nikola Gojković", kazao je Skrobanović.
Odluka donijeta, ali ne i ispoštovana
Skupština opštine Herceg Novi na sjednici održanoj 20. septembra 2013. godine, donijela je program podizanja Spomen-obilježja na teritoriji Opštine Herceg Novi u 2013. godini, koji je predviđao podizanje spomen-obilježja kralju Stefanu Tvrtku I Kotromaniću, spomenik popu Savu Nakićenoviću i spomen-ploču svecu Leopoldu Bogdanu Mandiću.
Na ovaj Prijedlog Programa Ministarstvo kulture Crne Gore dalo je saglasnost 3. septembra iste godine. Pri zvaničnoj posjeti u martu 2014. godine predsjednika Crne Gore Filipa Vujanovića Vatikanu, gdje se sastao sa poglavarom Rimokatoličke crkve, papom Franjom, spomenut je i Sv. Leopold Mandić.
"Iz Crne Gore je i jedan veliki i vrijedan svetac - Leopold Mandić, koji je promovisao dobre veze pravoslavlja i katoličanstva, odnosno bio veliki ekumenista i život posvetio pomoći slabim i siromašnim. Leopold Mandić je svetac koji se u Vatikanu veoma poštuje i čije se porijeklo iz Crne Gore veoma uvažava", kazao je Vujanović.
Leopold Bogdan Mandić, svetac iz Herceg Novog-građanin svijeta
U maju ove godine bilo je 149 godina od rođenja Hercegnovljanina, svetog Leopolda Mandića, čiji grob u franjevačkoj crkvi u Padovi, danas poznatoj kao svetilište svetog Leopolda, posjeti nekoliko miliona hodočasnika godišnje. Na njegovom grobu u Padovi piše: "Leopold Bogdan Mandić, svetac iz Herceg Novog koji je osvojio svijet''.
Ovaj katolički svetac koji se zalagao za ekumenizam, rođen je 12. maja 1866. godine u Herceg Novom kao Bogdan Mandić. Nakon završenog studija zaređen je za sveštenika 1890. godine. Kao mlad sveštenik službovao je Trstu i Padovi u Italiji gdje je preko 40 godina bio ispovjednik u kapucinskom samostanu u tom gradu.
Mnogi su dolazili u njegovu isposnički skromnu ispovijedaonicu da mu povjere svoju muku i nađu spas za životne nedaće i tjeskobu duše. Blaženim ga je proglasio 1976. godine papa Pavle VI, a svetim 1983. papa Jovan Pavle II.
Zabilježeno je i da je u najkraćem periodu proglašen za sveca. Za vrijeme Prvog svjetskog rata, Vlada Italije je naredila da svi državljani Austrougarske koji žive u pograničnom dijelu Italije prihvate italijansko državljanstvo. Sv. Leopold je to odbio uz obrazložernje: "Kao i moji preci Bokelji, ja ću ostati građanin svijeta".
Radio Jadran