Prema Zakonu o izboru odbornika i poslanika, koji je donešen glasovima DPS-a i Demokratskog fronta, broj potpisa potrebnih da bi lista za izbor odbornika, odnosno poslanika, bila utvrđena iznosi 0,8 odsto birača od njihovog broja u izbornoj jedinici. To znači da je za parlamentarne izbore, s obzirom na sadašnji broj birača u Crnoj Gori oko 515 hiljada, potrebno sakupiti oko 4.200 potpisa podrške izbornoj listi ili kandidatu. Postotak potrebnih potpisa smanjen je u odnosu na prethodno zakonsko rješenje, kada je iznosio jedan odsto.
S druge strane, za utvrđivanje izbornih lista partija ili grupa birača koje predstavljaju manjinski narod ili manjinsku nacionalnu zajednicu potreban je potpis najmanje 1.000 birača, odnosno 150 za odborničku listu. Potpis birača za podršku izbornoj listi daje se pred članovima opštinske izborne komisije, što je izazov za svaku političku partiju izuzimajući DPS i SNP koje imaju najbolje partijske infrastrukture.
Političke partije pitali smo da li im predstavlja izazov prikupiti tih 4.200 potpisa, koliko je u ovom trenutku potrebno za učešće na parlamentarnim izborima.
Nema problema
Iz DPS-a su nam kazali da im, kao najbrojnijoj i najbolje organizovanoj partiji na crnogorskoj političkoj sceni, ne predstavlja problem da prikupe potrebne potpise podrške.
- Demokratska partija socijalista uvijek je Državnoj izbornoj komisiji predavala mnogo veći broj potpisa podrške partiji ili njenom predsjedničkom kandidatu od onoga koji je Zakonom propisan – rečeno je Pobjedi iz te partije.
Na pitanje smatraju li u da je postotak od 0,8 adekvatan u našem izbornom sistemu ili ga treba mijenjati, iz DPS-a navode da su uvijek raspoloženi za dijalog o svakoj razumnoj inicijativi, kroz zakonom predviđene procedure, koje se podrazumijevaju kada su izmjene bilo kog zakona u pitanju.
Ni za SNP, zahvaljujući partijskoj infrastrukturi, sakupljanje potpisa ne predstavlja problem.
- Podsjećamo da je SNP, kada su u pitanju potpisi podrške, za predsjedničke izbore 2008. godine, prvi prikupio više nego tada potrebnih 1,5 odsto biračkog tijela, a da smo samo u jednom danu za predsjedničke izbore 2013. godine, zahvaljujući našoj partijskoj infrastrukturi, ispred Opštinskih izbornih komisija širom Crne Gore, a za zajedničkog kandidata opozicije Miodraga Lekića, obezbijedili više od 2.000 potpisa. Tako da je svima jasno da SNP nema nikakav problem da sakupi potreban broj potpisa građana – zakala je Pobjedi portparolka SNP-a Slađana Kaluđerović.
Na pitanje smatraju li u SNP-u da je postotak birača koji treba da daju potips podrške adekvatan, ona navodi kako o tom pitanju treba da se izjasne „oni koji su glasali za aktuelno izborno zakonodavstvo, a koje se ni dan danas ne primjenjuje u praksi“.
Ne priznaju prepreke
Iz Demokratske Crne Gore navode da im zakonom propisani procenat birača koji treba potpisom da dâ podršku neće predstavljati prepreku.
- Naprotiv. Mi smo duboko uvjereni da su svi koji se razumiju u političke prilike u Crnoj Gori, već u ovom trenutku, veoma svjesni velikog povjerenja građana u Demokrate, pa odličan izborni rezultat izborne liste koju će karakterisati prisustvo poštenih, sposobnih, požrtvovanih i energičnih ljudi nikoga neće pretjerano iznenaditi – kazali su Pobjedi iz te stranke.
Oni podsjećaju da je procenat za podršku smanjen, jer je zakonodavac pravilno uvidio dodatno otežan uslov prikupljanja potpisa, imajući u vidu da se oni moraju prikupiti pred izbornom komisijom.
- Ovakav metod naročito predstavlja teret biračima koji iz ruralnih područja moraju doći u grad. I pored toga, Demokrate smatraju da se ovakvim načinom prikupljanja potpisa obezbjeđuje nesumnjiva legitimnost podrške određenoj izbornoj listi – rekli su iz te partije.
Za njh, kako navode, striktna primjena ove odredbe neće predstavljati problem.
- Mi ćemo svu pažnju koncentrisati na što uspješniju primjenu ostalih odredaba ovog zakona i drugih akata iz domena izbornog zakonodastva – dodaju Demokrate.
Toj stranci je, kako kažu, veći izazov kako vladajuće stranke da privole da primijene zakon i konačno stvore kakve-takve uslove za održavanje fer izbora.
Lagan posao za nas
Poslanik DF-a Milutin Đukanović ističe da taj politički savez može da sakupi potrebne potpise bez problema.
- Za DF to je vrlo lagan posao i mi te potpise možemo skupiti bez problema – kazao je Đukanović za Pobjedu.
On napominje da se sada potpisi moraju sakupljati pred Opštinskom izbornom komsijom.
- Ko je ranije pošteno sakupljao potpise taj neće imati problema. Sada treba manje potpisa da se sakupi, samo što ne može da se falsifikuje – dodaje Đukanović.
Cdu: Nedemokratski je pritiskati birače da se potpisuju pred Komisjom
Potpredsjednica Crnogorske demokratske unije, Anđela Ivanović, kaže za Pobjedu kako toj partiji nije izazov da sakupi potpise za ucešće na izborima.
- To je prirodan i lak proces s obzirom da smo se u prethodnom periodu aktivno i kvalitetno bavili partijskom infrastrukturom. Najvažnije je da se obrati pažnja na nedemokratski karakter postojećeg zakonskog rješenja. Naime, potpis podrške izbornoj listi, daje se lično pred Izbornom komisijom, u kojoj su članovi drugih političkih partija – ukazala je Ivanović.
Kako dodaje, u društvu kao što je naše to je vrlo jasan oblik pritiska na glasače.
- Jer oni svoju podršku, sasvim nepotrebno i suprotno Ustavu, stavu OEBS i mišljenju Venecijanske komisije, obznanjuju javno. Zašto je tako, pitajte naše poslanike i njihove partije.
Bez obzira na to, Cdu je u Herceg Novom, skupila potreban broj potpisa za dva dana – podjeća Ivanović.
Na pitanje da li taj sadašnje rješenje adekvatano u našem izbornom sistemu, ona napominje da ga treba hitno mijenjati.
- Procenat je manje bitan. Treba se vratiti preporukama koje sam spomenula. Uz to, postojeća praksa pokazuje da su parlamentarne stranke, iako nepomirljive po mnogim pitanjima, ovdje lako našle zajednički jezik. Postavljanje dodatnih prepreka za nove političke partije, mislim da je jasna motivacija – zaključuje Anđela Ivanović. (Pobjeda)