Abiznis

Medojević: Vlada gura državu ka bankrotu

Vlada gura državu ka bankrotu, povlači panične poteze i ogromnu potrošnju i nagomilanu administraciju finansira novim zaduživanjem, ocijenio je poslanik Demokratskog fronta (DF), Nebojša Medojević.
Medojević: Vlada gura državu ka bankrotu
Portal AnalitikaIzvor

Prema njegovim riječima, crnogorski javni dug nije posljedica zaduživanja privrede niti finansiranja profitabilnih projekata, već činjenice da se budžetski deficit godinama finansira zaduživanjem po ekstremno visokim kamatama, koje su skoro dostizale i osam odsto.

„U međuvremenu, rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) bio je veoma skroman od jedan do dva odsto, s tim da smo 2009. imali pad od 11 odsto. Činjenica da je Crna Gora od 2006. povećala broj zaposlenih u državnoj upravi 120 odsto, a broj zaposlenih u realnom sektoru, industriji, smanjila 129 odsto, govori da su i struktura crnogorske privrede i struktura budžetske potrošnje glavni razlog zbog čega mi u DF-u ocjenjujemo već godinama da Crna Gora klizi ka bankrotu i da su nivo i struktura javnog duga neodrživi“, rekao je Medojević agenciji Mina-business.

Tome, kako je kazao, treba dodati i dugove lokalnih samouprava, koje zbog partijskog zapošljavanja pune i povećavaju birokratiju partijskim kadrom, a sve manje novca ostaje za finansiranje privrede i podršku onog sektora koji jedini stvara novu vrijednost.

„I ako tom dodamo još 720 miliona EUR neneplativih potraživanja poreske administracije od kompanija u Crnoj Gori, a uglavnom se radi o velikim tajkunima bliskih režimu, dolazimo do činjenice da je DF bio u pravu. Vrlo smo precizno dijagnosticirali osnovne uzroke koje vode crnogorske javne finansije prema bankrotu, a to je da se povećavao javni sektor i državna administracija zbog političkih i izbornih potreba Demokratske partije socijalista (DPS) da se smanjivao realni, privatni sektor i da je to dovelo do ove situacije da se Crna Gora nekontrolisano zadužuje“, naveo je Medojević.

On je ocijenio da tome doprinosi i hazarderski ugovor sa kineskom Exim bankom i na njega je, kako je podsjetio, upozorio prilikom rasprave u Skupštini.

„Na taj ugovor sam prvi i jedini upozorio kada je o tome raspravljano u parlamentu jer su Crna Gora i Vlada dovedene u jedan kolonijalni veoma rizičan položaj činjenicom da tako veliki kredit nije ugovoren u eurima, nego dolarima i da niko nije pokrio niti predvidio troškove koji će nastati zbog negativnih kursnih razlika i zbog činjenice da će dolar sigurno rasti u odnosu na euro“, kazao je Medojević.

Crnogorski javni dug je, kako smatra, neodrživ i posljedica je pogrešene ekonomske politike koju Vlada sprovodi od 1998. godine, a koja je zasnovana na neoliberalnom konceptu.

Prema riječima Medojevića, gdje god se primjenjivao neoliberalni koncept on je završio istim scenariom - dužničkim ropstvom, eskalacijom nezaposlenosti i siromaštva i socijalnim razlikama koje su na kraju dovele do destabilizacije i raznih vrsta socijalnih i političkih sukoba u svim državama.

„Problem je u tome što mi nemamo razvijen realni sektor i nemamo konkurentska preduzeća koja su sposobna da izvoze i to je razlika između dva glavna koncepta DPS-a i DF-a“, naveo je Medojević.

DPS, kako je dodao, smatra da je zaduživanja radi pokrivanja troškova administracije i birokratije poželjno i dobro, dok je DF za produktivno zaduživanje gdje su ulaže u produktivne sektore ekonomije i infrstrukturu koja će multiplikovati efekte domaćih resursa, domaće radne snage.

„Ništa se od toga ne dešava i jasno je da Crna Gora klizi ka bankrotu i da Vlada nema rješenje, a ne može ga ni imati u ovakvom modelu ekonomskog razvoja. DF je jedina opoziciona i politička struktura u Crnoj Gori koja nudi alternativni model, a to je da se neoliberalni koncept zamijeni modelom države blagostanja, da se država aktivno vrati u ekonomiju“, rekao je Medojević.

U DF-u smatraju da zbog veličine tržišta, a činjenica je da je Crna Gora mala zemlja, država mora stalno biti prisutna kako bi korigovala štetne efekte eksternih faktora koji je pogađaju, bilo da se radi o globalnim kretanjima kurseva valuta ili nekim drugim kretanjima u drugim sferama ekonomije.

„Država mora snažno da se vrati u privredu i da pokrene jedan novi model ekonomskog rasta, a za to je potrebna promjena vlade i što se prije promijeni ova vlada prije će se otvoriti mogućnost korjenitih dubokih ekonomskih reformi koje moraju da se posvete podršci privrede, otvaranju novih radnih mjesta i rješavanju dva ključna problema crnogorske ekonomije, a to je nezaposlenost i slab izvoz“, naveo je Medojević.

On je kazao da bi ekonomska politika DF-a bila orjentisana ka favorizovanju domaćih preduzeća, ka otvaranju novih radnih mjesta u domaćim preduzećima koja bi bila izvozno orjentisana.

„Za to imamo kompletno pripremljen i mehanizam državne pomoći, razvojne banke, otvaranje biznis inkubatora, potpuno drugu poresku politiku. Naravno, ta nova ekonomska politika mora da smanji broj zaposlenih u državnoj administraciji, da je svede na normalnu mjeru, da ljudi u državnoj administraciji budu zaposleni samo u segmentu koji obezbjeđuje usluge građanima i privredi, a ne da bude rezervoar za partijsko zapošljavanje partija koje na taj način obezbjeđuju izbore“, rekao je Medojević.

On se ne slaže sa ocjenama Centralne banke da Crna Gora sa ovakvom strukturom privrede i javne potrošnje može da izdrži ovako veliki dug.

To se, prema njegovim riječima, vidi po kamatama koje država plaća i na kratkoročne pozajmice banaka, po kamatama koje građani i privreda plaćaju bankama što zajedno vodi do situacije da se kompletna crnogorska privreda suočava sa ogromnom nelikvidnošću, sa smanjenjem privredne aktivnosti i povećanjem sive ekonomije, odnosno sa nerješivom situacijom.

„Problemi su nastali u političkom sektoru i moraju se tu rješavati, tako što će na vlast doći politička garnitura koja ima rješenje i koja može da promijeni ovaj kurs koji neminovno vodi ka dužničkom ropstvu, bankrotu i ogromnom siromaštvu i nezaposlenosti“, zaključio je Medojević.

Portal Analitika