Abiznis

Prag: Završen forum "Trgovinske i investicione mogućnosti u Crnoj Gori"

Poslovni forum „Trgovinske i investicione mogućnosti u Crnoj Gori” koji su organizovale Privredne komore Crne Gore i Češke Republike završen je danas u Pragu. Skup privrednika je održan u okviru posjete predsjednika Vlade Crne Gore Mila Đukanovića Češkoj, u sklopu koje se sastao sa premijerom te zemlje Bohuslavom Sobotkom i drugim zvaničnicima, a održano je i zasijedanje Češko-crnogorske mješovite komisije.
Prag: Završen forum "Trgovinske i investicione mogućnosti u Crnoj Gori"
Portal AnalitikaIzvor

Crnogorsku privrednu delegaciju, koju je predvodio predsjednik Privredne komore Crne Gore, Velimir Mijušković, činile su kompanije iz oblasti građevinarstva, trgovine, turizma, saobraćaja, komunalne infrastrukture i špedicije.

Mijušković je izrazio očekivanje da će privredna saradnja između dvije zemlje nakon poslovnog foruma ići uzlaznom putanjom. On je kazao da, nažalost, robnu razmjenu Crne Gore i Češke tokom prethodne četiri godine karakteriše stalni pad, uz konstantan deficit na crnogorskoj strani, čemu je značajno doprinijela globalna ekonomska kriza. Ukupna robna razmjena sa Češkom u 2014. iznosila je svega 16,2 miliona eura i bila je niža za 2,4%, u odnosu na godinu prije.

- Međutim, pokazatelji o robnoj razmjeni za pet mjeseci tekuće godine ohrabruju i pokazuju rast od 9,1 odsto. Jasno je da moramo uložiti napore, i sa jedne i sa druge strane, da ostvarimo mnogo veću međusobnu trgovinsku saradnju kao i doprinesemo uravnoteženju robnog bilansa – rekao je Mijušković.

Prema njegovim riječima, priliv stranih direktnih investicija iz Češke, od 2006. godine do danas, iznosio je 13,7 miliona eura, što je, smatra, jako malo u odnosu na mogućnosti. U narednom periodu, očekuju se značajne investicije iz Češke, prije svega u sektor energetike i željezničke infrastrukture, navodi on i podsjeća da su sa kompanijom Škoda Praha planirani pregovori o investiciji od 350 miliona eura za izgradnju drugog bloka termoelektrane u Pljevljima. Očekivanja su da će izgradnja ovog objekta odgovoriti najzahtjevnijim uslovima savremene tehnologije, dobroj praksi evropskih zemalja i zaštiti okoline. Na taj način, Crna Gora će dobiti savremeni objekat, koji će učvrstiti energetsku stabilnost zemlje i riješiti ekološke probleme u Pljevljima.

- Energetika je jedan od sektora u kojem se može ostvariti značajna saradnja između Češke i Crne Gore. Dosadašnje iskustvo ukazuje da prostor za to postoji, posebno u dijelu obnovljivih izvora energije. Znate da je projekat za izgradnju male hidroelektrane, na vodotoku Vrelo u Opštini Bijelo Polje, uspješno realizovan, kao i da su otpočeti radovi na izgradnji nove male hidroelektrane na teritoriji te opštine – rekao je Mijušković.

Saradnja je poželjna i u oblasti infrastrukture, dodaje, a posebno u dijelu modernizacije i jačanja sigurnosti crnogorske željezničke mreže, kao i željezničkih voznih sredstava, s obzirom na veoma razvijenu industriju u Češkoj u ovom sektoru.

Takođe, zajedničke aktivnosti su moguće i dobrodošle u oblasti komunalne infrastrukture i zaštite životne sredine, pa je pozvao predstavnike obje delegacije da razmijene informacije o predstojećim tenderima u ovim oblastima.

- Crna Gora je rastuća turistička destinacija pa vidimo u budućnosti mnogo više šansi za saradnju, kako kroz investicije u turističku industriju, tako i kroz mnogo veću posjetu turista iz Češke Republike. Mi treba da poradimo mnogo više na promociji naših turističkih potencijala na tržištu Češke i ukupno Centralne Evrope – smatra Mijušković.

Saradnja komora Crne Gore i Češke, zaključuje on, može značajno da doprinese i olakša ostvarenje budućih zajedničkih aktivnosti privreda i to će biti njihov stalni cilj.

Đukanović je ocijenio na poslovnom forumu da izuzetno dobri međudržavni odnosi između Crne Gore i Češke predstavljaju pouzdan temelj za unapređenje ukupne, a prije svega ekonomske saradnje. Podsjetio je da je Češka Republika svih prethodnih godina snažno podržavala Crnu Goru i zemlje zapadnog Balkana na putu evroatlantskih integracija, te da je naša zemlja koristila njenu značajnu razvojnu pomoć u projektima zaštite životne sredine, vodosnabdijevanja, bolje evidencije i pripreme za eksploataciju hidropotencijala. Govoreći o privrednoj saradnji, Premijer je podsjetio da je kroz saradnju sa Češkom realizovan projekat rekonstrukcije i modernizacije željezničke infrastrukture.

- Projekcija našeg rasta za 2015. godinu je 3,5 odsto, za narednu 3,8, a za 2017. četiri odsto. Želimo da se domognemo tog nivoa rasta od četiri do pet odsto u kontinuitetu, jer mislimo da je to jedini pouzdan put da Crna Gora sustigne evropski nivo razvijenosti. Samo članstvo u EU i NATO nije nam cilj sam po sebi, već to želimo da bismo unaprijedili kvalitet života u našoj zemlji. Pred nama je ozbiljan posao ako želimo da obezbijedimo građanima Crne Gore da u doglednoj budućnosti žive životom primjerenim Evropi 21. vijeka. Je li to realno? Po nama savršeno jeste, jer imamo ozbiljne, neiskorišćene razvojne resurse u oblasti energetike, turizma i prerađivačke industrije, prije svega proizvodnje hrane. Pretpostavka svemu tome je dalje unapređenje infrastrukture. Zato smo već razvili brojne projekte među kojima su neki među najvrijednijim u Evropi danas, kao što je realizacija projekta autoputa – rekao je premijer, podsjećajući i na projekte u oblasti turizma i energetike.

Premijer je podsjetio da je donijeta odluka da se izgradnja drugog bloka Termoelektrane Pljevlja, povjeri Škodi Praha i istakao uvjerenje da će se u narednih mjesec stvoriti uslovi za potpisivanje ugovora o gradnji. Ovaj projekat, kako je istakao, biće jedna od polaznih osnova za dalje unapređenje saradnje između dvije zemlje u oblasti energetike.

"Crna Gora će izvjesno, na osnovu svega izrečenog, biti najdinamičnija ekonomija zapadnog Balkana u srednjeročnom periodu", smatra premijer Đukanović.

Portal Analitika