Svijet

Što zapravo znači grčko "ne"?

Po mišljenju mnogih posmatrača, grčko "ne" znači "skok u nepoznato", s mogućom privrednom olujom u Grčkoj, čija bi snaga i rezultat zavisili od stava njezinih evropskih partnera.
Što zapravo znači grčko "ne"?
Portal AnalitikaIzvor

- U ovom slučaju, situacija je vrlo složena. Cipras je osnažen, dakle politička kriza u Grčkoj će se vjerovatno smiriti. Ali na nivou eurogrupe, biće veoma teško - rekao je Olivije Pase.

Predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker izgleda da ne želi nastavak pregovora sa Grčkom, jer smatra da "ne" znači - "ne" Evropi. Aleksis Cipras pak vjeruje da će izvršiti "snažan pritisak" kako bi se postigao "bolji rezultat sporazuma". U slučaju potpunog raskida s eurozonom, teško da bi Evropska centralna banka mogla da nastavi da obezbjeđuje grčkim bankama svjež novac, pa bi one bankrotirale.

Da bi bile dokapitalizovane, vlada bi mogla da uvede neku paralelnu valutu, obveznice. Ali, one bi brzo izgubile vrijednost. Tada bi slijedila galopirajuća inflacija. Štediše bi izgubile svoju ušteđevinu, a Grčka, de facto izvan eurozone, utonula bi u haos.

U tom slučaju, da li bi Evropljani dopustili da jedna država tako propadne, a da ne reaguju? Vivijen Pertuso, naučnica s Francuskog instituta za međunarodne odnose, smatra da je to malo vjerovatno zbog političkih i ekonomskih rizika za cijelu eurozonu. Atina i njeni podržavaoci možda bi mogli tada da odbace svoje razlike i pronađu zajednički jezik.

- Evropljani će u tom slučaju morati da se dogovore o čemu će pregovarati, što neće biti jednostavno - napominje Pertuso.

U slučaju da Grčka napusti euro, vlada bi trebalo da uvede novu (staru) valutu, koja bi, prema procjenama analitičara, odmah počela snažno da slabiti u odnosu na euro. Bankarski sistem bio bi u još težoj situaciji nego što je sada, kamatne stope snažno bi porasle, a mnoge firme  bi završile u bankrotu. Prema ranijim procjenama njemačkog Komercbanka, slabljenje nove grčke valute uzrokovalo bi dodatni rast javnog duga na 230 odsto BDP-a. Izlazak iz eurozone dugoročno bi mogao da donese i neke pozitivne efekte. Grčki izvoz i turizam postali bi znatno konkurentniji, odnosno jeftiniji. Na primjer, slabljenje valute bila prilika za ponovno oživljavanje grčke tekstilne industrije, koja je propala prije nekoliko godina.

Izvor: Index

Foto: index.hr

Portal Analitika