Članovi Odbora istakli su različita viđenja o stepenu napretka Crne Gore u procesu sprovođenja reformi, naročito kad su u pitanju politička volja za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala i rezultati rada tužilačkih i sudskih organa. Takođe, bilo je riječi o važnosti unapređenja transporta, energetske infrastrukture i slobodnog kretanja građana u cijelom regionu, te je u tom smislu pomoć Evropske unije ocijenjena kao izuzetno važna, kako bi se iskoristio potencijal regiona i unaprijedio kvalitet života građana.
Generalni direktor EK za politiku evropskog susjedstva i pregovore o proširenju Kristijan Danijelson kazao je da na putu ka pristupanju EU postoje tri glavna izazova: vladavina prava - koja uključuje efikasnu borbu protiv organizovanog krimiinala i korupcije, implementaciju zakona, reformu pravosuđa, unapređenje slobode izražavanja i zaštite manjinskih prava, zatim efikasno funkcionisanje i reforma javne administracije, kao i ekonomske reforme, koje obuhvataju jačanje konkurentnosti, dobro upravljanje i usklađivanje obrazovnog sistema sa tržištem rada.
Na sastanku je istaknuto da će ocjena napretka Crne Gore u navedenim oblastima biti data kroz godišnji Izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore, koji će biti objavljen u oktobru.
Ispred Odbora za evropske integracije, na sastanku su učestvovali predsjednik Odbora Slaven Radunović i članovi Obrad Mišo Stanišić, Predrag Sekulić, Nada Drobnjak, Koča Pavlović, Predrag Bulatović, Genci Nimanbegu i Azra Jasavić.
Foto: skupstina.me