
Kako je saopšteno iz Vlade, Danielson je, tokom današnjeg sastanka sa potpredsjednikom Vlade Crne Gore, Duškom Markovićem, pohvalio rad Vlade Crne Gore u procesu reformi pravosuđa i ostvarivanja vladavine prava.
Danielson je rekao da Specijalno tužilaštvo treba da postane funkcionalno što je prije moguće i da se uveže u informacioni sistem kako bi se povećao nivo njegove efikasnosti i profesionalnosti.
„Osvrćući se na fundamentalna prava, Danijelson je izdvojio pitanje slobode izražavanja i medija, ocijenivši da je poštovanje tog prava ključno zbog samog procesa reformi, jer su mediji sastavni dio sistema i važan akter u procesu evropskih integracija“, saopšteno je iz Vladinog Biroa za odnose sa javnošću.
Govoreći o reformama, Danielson je ocijenio da je za rezultate bitna promjena stavova, ponašanja i kadra, kako bi postignuti rezultati bili još bolji, konstatujući da Crna Gora treba da se fokusira na pitanje korupcije, i posebno na promjenu njene percepcije.
„Crna Gora treba da obezbijedi jedan održiv i stalan bilans rezultata na svim nivoima, kako bi se i sama percepcija promijenila. Na taj način biste poslali snažnu poruku da je Crna Gora interesantno mjesto za investicije“, rekao je on.
Marković je saopštio da je Crna Gora okončala sve zakonodavne reforme u oblasti pravosuđa i vladavine prava i, dodao je, sada imamo konkretne rezultate.
„Ovu godinu smo označili kao godinu koja treba da pokaže implementacione sposobnosti Crne Gore i svi Vladini napori su usmjereni ka tome“, kazao je on.
Marković je, govoreći o pravosuđu, naveo da su crnogorski sudovi najefikasniji u regionu, zahvaljujući i tome što u sudstvo ulazi sve više novih i mladih sudija.
On je ocijenio da je Crna Gora postigla zavidan uspjeh na polju vladavine prava i reformi pravosuđa, dodajući da percepcija o stanju korupcije i organizovanog kriminala objektivno kvari sliku o sistemu pravosuđa.
„Sudski savjet i predsjednica Vrhovnog suda pokrenuli su dodatne aktivnosti da adekvatno odgovore na te izazove i vjerujem da ćemo na jesen riješiti slučajeve koji predstavljaju teret i za pravosuđe i generalno za vladavinu prava“, rekao je Marković.
On je, u sklopu reforme pravosuđa, istakao uspostavljanje specijalnog tužilaštva i Agencije za borbu protiv korupcije, kao i izdvajanje pet miliona eura za novi informacioni sistem pravosuđa.
Kako je saopšteno, Marković je konstatovao da je implementacija zakona ključni prioritet u ovoj godini, kako bi već naredne godine Vlada predstavila određene rezultate u tim oblastima.
„Crna Gora će uraditi sve što je u njenoj moći da bude društvo vladavine prava, u kojem je zakon jednak za sve“, rekao je on.
Marković je ocijenio da crnogorske institucije sazrijevaju i postaju sve sposobnije da primjenjuju zakone, pogotovo kada je u pitanju zaštita medijskih sloboda, uz podsjećanje da u poslednje vrijeme nema napada na novinare zahvaljujući efikasnosti organa za sprovođenje zakona.
„Osvrćući se na implementaciju standarda i obaveza iz evropske agende, Marković je konstatovao da je Vlada uspostavila nove mehanizme za praćenje rezultata u toj oblasti“, navodi se u saopštenju.