Društvo

Održana akcija uklanjanja ambrozije

Green Home je u saradnji sa profesoricom botanike sa Prirodno-matematičkog fakulteta Doc. Dr Danijelom Stešević, organizovala akciju uklanjanja ambrozije (Ambrosia artemisiifolia) u okolini Skadarskog jezera.
Održana akcija uklanjanja ambrozije
Portal AnalitikaIzvor

Kroz aktivnosti na projektu Zaštita divljih biljnih vrsta i njihovih staništa, jedan od IPA područja (Important plant areas - važnih biljnih staništa) na kojima radimo je Skadarsko jezero sa okolinom. Kako je ocijenjeno da je jedna od važnih prijetnji po diverzitet ovog područja razvoj invazivnih vrsta među kojima je i ambrozija, organizovali smo akciju uklanjanja sa ciljem da se skrene pažnja na značaj suzbijanja ove vrste u periodu prije njenog cvjetanja.

Obzirom na to da se ova invazivna korovska biljna vrsta najuspješnije razvija na zapuštenim staništima u urbanizovanim zonama, naročito uz puteve i pruge, akcija je sprovedena na periferiji Podgorice, na dijelovima pored puta prema Golubovcima i u Virpazaru. Pozivu za učešće su se odazvali predstavnici fitosanitarne uprave Crne Gore, fitosanitarne inspekcije Opštine Bar i Opštine Herceg Novi, zatim predstavnici d.o.o “Zelenilo”, Nacionalnog parka Skadarsko jezero, studenti biologije i volonteri.

U Crnoj Gori, ambrozija je idetifikovana na više lokacija, najviše u okolini Nikšića, Danilovgrada i Spuža, u Podgorici i Baru. Ono što je zabrinjavajuće je da se ova korovska vrsta sve češće javlja i u poljoprivrednim zemljištima. Obzirom da ambrozija još uvijek nije zaposjela veće prostore, njeno uklanjanje metodom čupanja, je izvodljivo i ekološki prihvatljivo. Invazivne biljne vrste zauzimaju prostor nativnim, koriste vodu i hranjive materije, mijenjaju uslove na staništu, strukturu i sastav zajednica. Ambrozija je osim toga i alergena vrsta, tako da ugrožava biodiverzitet i može biti opasna za ljudsko zdravlje.

Jedini način da se čovjek uspješno izbori sa bilo kojom invazivnom vrstom je da je na vrijeme uoči i prepozna ekološki prihvatljive načine za njeno uklanjanje. S obzirom na to da je ambrozija već odavno prepoznata kao invazivna u našoj državi, što pokazuje i Pravilnik o fotosanitarnim mjerama za suzbijanje i uništavanje ambrozije koje je 2013. godine donijelo Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, jasno je da ukoliko se želi rještiti problem, mora se kontinuirano raditi na njenom suzbijanju.

Pomenutim pravilnikom propisano je da su vlasnici nepokretnosti poljoprivrednih zemljišta, vlasnici građevisnkih zemljišta kao i pravna lica koja upravljaju javnim putevima, željezničkim prugama, nacionalnim parkovima i zelenim površinama, u obavezi da ove mjere sprovode. Kako se ambrozija najviše širi duž puteva i pruga, želimo uputiti poseban apel nadležnima za saobraćajnice da se što prije aktiviraju po pitanju rješavanja ovog problema.

Do sad se kao najefikasnija metoda uklanjanja ambrozija pokazala metoda čupanja iz korijena. Izuzetno je bitno istaći da se pri uklanjanju obavezno moraju zaštiti disajni organi i koža, u slučaju bilo kakvog bližeg kontakta sa ambrozijom. Takođe, efikasno se pokazalo obrađivanje zemljišta i košenje, uz napomenu da se biljka mora pokositi na visinu do 5cm. Hemijska metoda, odnosno upotreba herbicida se preporučuje samo uz nadzor stručnih lica kako bi se smanjila mogućnost trovanja ljudi i životinja ali i zagađanja životne sredine.

Projekat je finansiran od strane Mava fondacije. 

Portal Analitika