"Mislim da našim dolaskom pokazujemo ono što Crna Gora čini, poštovanje žrtava ovog genocida, poruku pomirenja i želju da ovaj prostor nikada više ne bude blizu bilo kakvog nesporazuma koji bi svojim obimom i količinom doveo do toga da se poremeti stabilnost. Mi iz Crne Gore smo uvijek imali jednak odnos prema genocidu u Srebrenici i razumjeli to i kao poruku i Savjeta Evrope i Evropske unije, pa i naša Skupština je donijela rezoluciju gdje je osudila genocid. Moje prisustvo i prisustvo potpredsjednika Vlade i Skupštine pokazuje da Crna Gora želi da uputi poruku pomirenja, i pozivamo sve koji treba da pokažu da nesporazumi treba da budu vječna prošlost ovih prostora, to i čine", poručio je Vujanović.
Crnogorski predsjednik je kazao kako je "Srebrenica vječna bol i vječna opomena cijelom svijetu da se više nikada ne dogodi ovakav zločin i da iz jednog ovakvog genocida se uzvuče poruka i pouka za sva vremena".
Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu i bezbjednosnu politiku Federika Mogerini u video poruci posvećenoj 20. godišnjici genocida u Srebrenici navela da je Srebrenica najmračnija stranica u novijoj evropskoj prošlosti.
"Danas obilježavamo 20. godišnjicu masakra. Vrijeme i riječi ne mogu izliječiti bol majki. Ali, riječi nas danas mogu podsjetiti šta bi Evropa trebala da predstavlja", rekla je Mogerini, dodajući kako su se ljudi nakon Hladnog rata nadali miru i sigurnosti.
"Sanjali smo o ujedinjenom kontinentu, a probudili smo se sa teškom noćnom morom. U Srebrenici se Evropa suočava sa sramotom koju je doživjela. Ne više ratovima u Evropi, ne više genocidu. Srebrenica je poziv da se učini nešto, a to je da ne dozvolimo da se ovo desi ikada više", navela je Mogerini napominjući da je evropski put jedini način da se osigura mir na kontinentu.
Upozorila je da bi podjele među ljudima mogle izazvati samo nove sukobe.
"Dijeleći ljude u Evropi na njih i nas samo ćemo izazvati nove konflikte. Hrišćani, muslimani, Srbi, Hrvati, Bošnjaci, migranti i domoroci, koji imaju cilj da imaju etnički čiste države neće donijeti mir. Moramo učiniti sve da omogućimo svim zajednicama da se ujedine, a ne da se dijele. Naša Unija znači živjeti zajedno. Zato sarađujemo sa cijelim Zapadnim Balkanom da očuvamo evropski put. Svih 28 zemlja članica i sve evropske institucije podržavaju evropsku perspektivu BiH kako bi postala dio Unije", rekla je zvaničnica EU-a.
Mogerini zbog završnih pregovora s Iranom u Beču nije mogla da prisustvuje komemoraciji.
Skoro 2.000 pripadnika sigurnosnih snaga raspoređeno je duž Potočara, dok u vozilima iz različitih gradova Bosne i Hercegovine i svijeta pristiže na hiljade ljudi. Članovi porodica 136 Srebreničana koji će danas biti ukopani u Memorijalnom centru Potočari - Srebrenica već se nalaze pored tabuta svojih najmilijih. Tabuti su juče, iz fabrike akumulatora, uz pomoć pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, premješteni pored mjesta gdje će žrtve genocida biti danas ukopane, a tokom noći Centar je osiguravala policija.
Već je u toku zvanični dio programa koji je počeo u jutarnjim satima kada su članice Udruženja "Majke enklave Srebrenice i Žepa" počele da dijele bijele maramice i cvjetove Srebrenice koji simbolišu stradanje Srebreničana.
Veliki je i broj medijskih ekipa iz regiona i svijeta akreditovanih za današnji događaj. Zato se očekuje kako će današnje obilježavanje genocida u Srebrenici biti u centru svjetske javnosti.
Dosad je u Potočarima ukopana 6.241 žrtva, a 230 ih je ukopano individualno, izvan Memorijalnog centra, u skladu sa željama porodica. Danas će na vječni smiraj otići 136 ubijenih Srebreničana.
U Potočarima se očekuje dolazak više od 80 stranih delegacija na najvišem nivou, kao i predstavnika međunarodne zajednice. Komemoraciji će prisustvovati, osim predsjednika Crne Gore, i potpredsjednik Skupštine Suljo Mustafić, potpredsjednik Vlade Rafet Husović, kao i predstavnici Pozitivne Crne Gore, Azra Jasavić i Forum mladih.
Početak komemoracije zakazan je za 10.30 sati izvođenjem himne Bosne i Hercegovine. Zatim će se prisutnima obratiti 16 govornika.
U mezarju "Potočari“ uslijediće odavanje počasti ubijenima pored tabuta. Šefovi delegacija će položiti cvijet na postament, a zatim odati počast šetnjom pored zida s imenima žrtava.
Uslijediće izvođenje Srebreničkog inferna, te monologa iz romana "Derviš i smrt" Meše Selimovića.
Dženaza-namaz za 136 žrtava genocida počet će u 13 sati, prvo klanjanjem podne i ikindija-namaza, a onda i dženaze-namaza.
Nakon toga uslijedit će iznošenje tabuta od Musalle do mezarja i čitanje imena žrtava genocida.
Prva dženaza u Potočarima obavljena je 31. marta 2003. Tada je u Memorijalnom centru ukopano 600 posmrtnih ostataka žrtava srebreničkog genocida. Te godine obavljene su još dvije dženaze, a Centar je zvanično otvorio, 20. septembra, bivši američki predsjednik Bil Klinton.
Zločini koji su u julu 1995. počinjeni u Srebrenici bili su do sada predmet devet suđenja u Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju.
Liderima bosanskih Srba tokom agresije na BiH (1992.-1995.) Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću se u Haškom tribunalu sudi po optužnici koja ih tereti za genocid u Srebrenici i još sedam bosanskohercegovačkih opština.
(klix.ba, Anadolija)