Ministarstvo unutrašnjih poslova objavilo je izvještaj o broju zaposlenih u javnom sektoru, prema kome je u oblasti prosvjete u pomenutom periodu do posla došao najveći broj građana.
Prema riječima predstavnika Sindikata prosvjete, poslanika i zaposlenih, Vlada je nastavila da zapošljava u obrazovnom sistemu, iako je utvrđen višak radnika na svim nivoima obrazovanja, od predškolskog do državnog univerziteta, gdje je trenutno, prema podacima MUP-a, 14.451 radnika.
S druge strane, taj sektor je u protekle dvije godine napustilo 400 radnika, koji su otišli u penziju ili kao tehnološki višak, uz otpremnine, napustili radno mjesto.
Predsjednik Sindikata prosvjege Zvonko Pavićević kazao je Danu da su komisije ministarstva prosvjete i te radničke organizacije utvrdile da je uvećan broj radnika u obrazovnim ustanovama. On je kazao da u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju radi trenutno oko 12.900 prosvjetara, dok su ostali angažovani na Univerzitetu Crne Gore. On kaže da će tražiti od Ministarstva prosvjete da im dostave podatke o broju novozaposlenih, nakon što su prošle godine, nakon protesta zbog niskih primanja, dobili obećanje da će biti smanjen broj radnika.
"Svjesni smo da se zloupotrebljavaju radna mjesta u školama i da je bilo nepotrebnog zapošljavanja. Teško da se može utvrditi broj zaposlenih, zbog onih koji rade na određeno vrijeme, ili radnika koji su na bolovanju. Ne znamo kako je došlo do toga, ali će komisije ministarstva i sindikata pokušati da utvrde gdje js višak zaposlenih. Svaka škola mora da dostavi podatke o fondu časova nastavnika, na osnovu akta o sistematizaciji, koje će ispitati komisije", ističe Pavićević.
Pavićević objašnjava da nije na kvalitetan način sprovedena racionalizacija u sistemu obrazovanja, iako je jedan broj prosvjetara otišao u penziju.
"I pored toga, uštede nijesu moguće ako se nastavi sa zapošljavanjem novog kadra", rekao je Pavićević.
Član skupštinskog odbora za prosvjetu Srđan Perić rekao je Danu da je nelogično da se obećava racionalizacija kao nužna mjera, a onda, na drugoj strani, da se u istom sistemu nagomilavaju kadrovi."
"Ne treba velika mudrost da bi se uočilo da se iza ove nelogičnosti najvećim dijelom krije partijsko zapošljavanjs. Obrazovni sistem je pod velikim teretom ove pojave. Mnogo je bitnije koga znaš nego šta i koliko znaš da bi počeo da radiš u školi. Očigledno da svijest o tome nemaju ključni ljudi crnogorskog obrazovnog sistema, jer zbog partijskog pozicioniranja pristaju i na zapošljavanje. To je izuzetno veliki problem i dok se to ne riješi, umanjuje se perspektiva najboljih studenata da nakon diplomiranja počnu sa radom u školama", ističe Perić.
On objašnjava da je dominantan broj direktora škola upravo partijski kadar koji ne odgovara za kvalitet nastave, već za kvalitet “partijskog rada, odnosno za prikupljanje sigurnih glasova".
Član odbora DF-a, Branka Bošnjak, kazala je Danu da su u obrazovnom sistemu novozaposleni najčešće politički podobni i da su zaduženi da prate "ko je čiji”.
"U školstvu je na snazi "jedan zaposleni četiri glasa” i to je poslednje uporište DPS-a. Imamo mnogobrojne probleme počev od žalbi na ocjene pa do VIP odjeljenja. Kod nas je u obrazovanju sve postalo moguće, jer je politika na velika vrata ušla u ovaj sistem. Budžet je ionako nedovoljan u tom sektoru, a gotovo sve ide na plate, tako da će ovo biti novo opterećenje, a niko ne vodi računa o uslovima u školama, od toaleta do hladnih učionica. Vladajućoj garnituri je samo bitno iz koje su partije zaposleni", ukazala je Bošnjak.
izvor: Dan