
- Ovdje treba imati u vidu da može doći do pomjeranja rokova u slučaju da ispitivanje podmorja kroz hrvatske teritorijalne vode potraje duže od planiranog, kao i nabavka dodatnog kabla. Prva dionica kabla u dužini od 137 kilometara je postavljena, tako da polaganje kabla teče brzo - naveo je Bulatović.
On je kazao da se trafostanica 400/110/35 kilovolta ,,Lastva“, na koju će se priključiti dalekovod od Pljevalja, postojeći dalekovod Podgorica-Trebinje, kao i podmorski kabl preko konvertorskog postrojenja uveliko radi.
- Izvođač je na terenu i očekuje se da neće biti većeg kašnjenja i nepredviđenih dešavanja. Što se tiče dalekovoda od Lastve do Čeva, nažalost, izvođač još nije na terenu, ali se početak radova očekuje brzo. Rok za početak radova je 21. jul. U posljednjoj fazi je izrada projektne dokumentacije,dok su naše ekipe na terenu i u saradnji sa Upravom za nekretnine rade na obezbjeđivanju pristupa stubnim mjestima i gradilištu. Za dalekovod od Čeva do Pljevalja takođe je u izradi projektna dokumentacija i očekuje se brzi početak radova, tako da se može reći da je dinamika izgradnje kompletnog dalekovoda od Lastve do Pljevalja relativno dobra, s obzirom na veličinu i kompleksnost projekta. Naravno, iz ugla menadžmenta, koji ima jasne rokove, i pored toga što su zaposleni u CGES-u konstantno na terenu, uvijek se čini da može bolje - naveo je Bulatović.
On je dodao da s obzirom da je ovo zajednički projekat, CGES ima dobru komunikaciju sa Ternom Crna Gora i razmjenu informacija na dnevnom nivou.
- Znamo da je riješen spor u vezi prelaska kabla preko teritorije Hrvatske, tako da sad italijanskoj strani predstoji ispitivanje podmorja i nabavka nešto veće dužine kabla od prvobitno predviđene, što na kraju ne bi trebalo da ugrozi predviđenu dinamiku polaganja kabla, ali usložnjava situaciju na terenu - pojasnio je Bulatović.
On je dodao da zahvaljujući veoma pozitivnim pokazateljima isplativosti projekta, kao i značaju koji ima za elektroenergetske sektore zemalja Balkana i Italije, odnosno njihova tržišta električnom energijom, finansijka konstrukcija je poodavno zatvorena.
- Sastavni dio cjelokupnog aranžmana između države, CGES-a i Terne bila je dokapitalizacija CGES-a, kojom je osim strateškog partnerstva obezbijeđeno inicijalno ulaganje. Uz pomoć države, kroz razvojne kredite od KFW i EBRD banke, obezbijeđen je ostatak sredstava u uznosu od 85 miliona eura. S obzirom da se radi o kreditima sa državnom garancijom, sredstva su dobijena pod jako povoljnim uslovima. Ove godine dosta smo uradili da bi obezbijedili siguran i pouzdan rad elektroenergetskog sistema. Revitalizovali smo dalekovod na Primorju, zamijenili ovjesnu opremu, provodnike, rekonstruisali postojeće trafostanice. Međutim, sve nije dovoljno da se obezbijedi 100 posto pouzdanosti. U ljetnjem periodu, usljed ekstremnih temperatura, može doći do kratkotrajnih prekida, ali upravo svim ovim mjerama pokušavano smanjiti vrijeme ispada na najmanje moguće - kazao je Bulatović.
On je naveo da je veliko interesovanje javnosti za gubitke u prenosnoj i distributivnoj mreži nedavno kulminiralo i zakonskim rješenjima, čiji je cilj bio ukidanje ovih troškova na računima za struju.
- Razumljivo je da svaki trošak koji utiče na cijenu koju plaća krajnji potrošač bude pod budnim okom javnosti. Međutim, ne postoji zemlja na svijetu koja tarifira prijenos električne energije a da nema uračunate gubitke. Gubici u prenosu jesu fizička pojava, neminovnost koja se dešava prilikom prenosa električne energije i kao takva mora biti prihvaćena. Gubici u prenosnom sistemu su isključivo tehnički i iznose oko tri odsto, što je na nivou ostalih članica evropske energetske interkonekcije i u skladu sa studijom gubitaka u prenosnom sistemu - kazao je Bulatović.
On je konstatovao da je prošla godina bila još jedna u nizu sa ostvarenim pozitivnim rezultatima, ovoga puta rekordnim.
- I pored značajne dobiti ostvarene racionalnim poslovanjem, najvažnije je da imamo visok procenat realizacije investicija u domaću infrastrukturu, istovremeno ne gubeći fokus na realizaciji strateškog projekta povezivanja sa Italijom. Sa stanovišta vođenja sistema, takođe smo ostvarili značajne rezultate. Za sljedeću godinu teško je očekivati ovakav rezultat, ali očekujemo da bude pozitivan, uprkos teškom poslovnom ambijentu. Javnosti je poznato da smo privremeno neosnovano ostali bez jednog od glavnih prihoda po osnovu naknade koju plaćaju proizvođači električne energije. Nadamo se da će se ovaj problem brzo riješiti, a u prilog tome ide i pozitivan razvoj događaja vezan za prinudnu naplatu po ovom osnovu. Jedino zahvaljujući prethodnim pozitivnim rezultatima i efikasnosti na ostalim poljima, CGES je uspio da se održi i da obezbijedi stabilno funkcionisanje sistema, lišen skoro polovine regulatorno dozvoljenog prihoda - zaključio je Bulatović.