
Štajnaker je istakla i da nema pravosnažnih presuda za korupciju na visokom niovu.
"Koliko ja mogu da razumijem tu komplikovanu tematiku, primjećujem da su pravosnažne presude rijetkost. U mnogim slučajevima korupcije, koji su mi poznati iz medija, ne vode se ni istrage, tj. ne dolazi ni do podizanja optužnice. To navodi na zaključak da postoje deficiti pri nadležnim institucijama, a ponekad možda i nedostatak političke volje. Kao ambasadorka pratim te slučajeve i eventualno o njima izvještavam vladu u Berlinu. Vladi Crne Gore i crnogorskom društvu pomažemo pri otklanjanju deficita iz tih oblasti tako što, između ostalog, nudimo ekspertsku pomoć i u saradnji sa Vladom Crne Gore, opozicijom i nevladinim sektorom podržavamo raznorazne manifestacije i pozivamo ovdašnje eksperte na dodatno obučavanje u Njemačkoj", kazala je ona.
Štajnaker je kazala i da ne raspolaže preciznim podatkom koliko je crnogorskih državljana otputovalo u Njemačku sa namjerom da trajno napuste svoju domovinu.
"Po mojim saznanjima, razlozi njihovog odlaska su gotovo isključivo ekonomskog karaktera. Osobe koje u Njemačkoj neosnovano podnesu zahtjev za azil moraju, prije ili kasnije, bez izuzetka napustiti Njemačku. Iz tog razloga ne savjetujem nikome da ide u Njemačku sa namjerom da putem podnošenja zahtjeva za azil pokuša dobiti duži ili trajni boravak u zemlji. Ishod svega može biti i da se tim osobama na duži period zabrani ulazak u Njemačku", istakla je Štajnaker.
Objašnjava zašto smatra da je Crnoj Gori mjesto u NATO-u.
"NATO je odbrambeni savez u sklopu kojeg se svi članovi obavezuju na mirovno rješavanje konflikata i u ozbiljnim situacijama se međusobno pomažu. Mislim da je za malu državu kakva je Crna Gora, kao dio regiona čija je prošlost obilježena mnogim konfliktima, od velike prednosti da pristupi jednom ovakvom savezu. Članstvom u NATO bi se osnažio imidž Crne Gore, kao i povjerenje u demokratski razvoj zemlje", istakla je ona.
Optužbe jednog broja poslanika i NVO sektora da se agitacijom za NATO umiješala u unutrašnje stvari Crne Gore ambasadorka Štajnaker je odlučno odbacila navodeći da i zagovornici i protivnici članstva u Alijansi imaju jednako pravo da promovišu svoje stavove.
"Odlučno odbacujem takvu vrstu optužbi. NATO i države članice pojedinačno imaju pravo da promovišu učlanjenje u Alijansu kao što protivnici NATO-a imaju pravo da rade suprotno. Ovdje se radi o fer takmičenju iznošenja argumenata", kazala je njemačka ambasadorka.
Prema njenim riječima, raspisivanje referenduma povodom učlanjenja u NATO je unutarpolitičko pitanje u koje se, kao predstavnica strane zemlje, ne miješa.
"Nisam sigurna da li je tačno da je većina građana Crne Gore protiv evroatlantskih integracija s obzirom na to da apsolutna većina građana, koliko ja znam, podržava učlanjenje u Evropsku uniju. Povodom pitanja članstva u NATO podrška je drugačija, ali budući da su mnogi građani još neodlučni, u ovom momentu ne može se znati kakav bi bio ishod referenduma ako bi se Crnoj Gori uputio poziv za učlanjenje", zaključila je Štajnaker.