On je, na prvoj nacionalnoj konferenciji o reformi pravosuđa, kazao da je u prethodnom periodu urađeno mnogo, naročito na polju zakonodavne i institucionalne infrastrukture.
"Prioritetna obaveza u narednom periodu biće smanjiti ili pomiriti sukob između svijeta normativnosti, pravnih normi i pravne realnosti, onoga što jeste i što treba da bude“, poručio je Pažin, navodeći da se to može postići implementacijom do sada donešenih propisa, prenosi MINA.
On je objasnio da će mjerilo uspjeha biti u kojoj mjeri će propisi dotaći žiovot i riješavati realne životne situacije.
Pažin je ukazao na nemjerljiv doprinos sudija vladavini prava pojašnjavajući da je pravičnost sinonim za individualizaciji pravde.
"Da bismo imali pravedno društvo, moramo imati nezavisne sudove i tužilaštvo“, kazao je on, dodajući da je crnogorsko Tužilaštvo i nezavisno i samostalno.
Pažin je podsjetio na pet principa nezavisnosti sudova- od spoljnih uticaja, atribut nepristrasnosti, da ne budu zavisni od sopstvenog znanja, puna materijalna nezavisnost i povjerenje građana u sudski sistem.
Kada je u pitanju princip nezavisnosti od sopstvenog znanja, on je kazao da nema opravdanja da veoma ozbiljni predmeti padaju pred instaciono višim sudovima zbog, kako je naveo Pažin, tehničkih grešaka.
"U narednom periodu zaoštrićemo pitanje odgovornosti kada je u pitanju znanje, stručnost i etička utemeljenost svih nosilaca pravosudnih funkcija“, rekao je on.
Pažin je ocijenio da je, kada je u pitanju puna materijalna nezavisnost, neprihvatljivo i neprimjereno što još u Crnoj Gori ne postoji Palata pravde, što pojedine sudije sude u neprimjereno malim prostorima i što Vrhovni sud dijeli prostor sa drugim državnim organima.
"Neprimjereno je da imamo sudija i tužilaca sa dugogodišnjim stažom koji su podstanari“, zaključio je on.
Predstavnica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Annalisa Giansanti ukazala je na to da pravosudna reforma zahtijeva stalno ulaganje.
"Ta reforma je stalan proces, stalna obuka sudija i tužilaca, kao i administrativnog osoblja“, navela je Giansanti.
Ona je rekla da je bitno za sudije i tužioce da na raspolaganju imaju finansijska sredstva kako bi doveli do odgovarajućih rezultata.
"Nastavićemo da radimo sa ciljem zatvaranja poglavlja 23, naravno kada država i njen sistem budu spremni da ostvare te rezultate“, rekla je Giansanti.
Zamjenica predsjednice Vrhovnog suda, Stanka Vučinić kazala je da su nezavisnost, nepristrasnost i odgovornost sudija zakonskim rješenjima izdignuti na visoki nivo, a njihovom implementacijom oživotvoreni.
"U prethodnom periodu imali smo samo jednu tužbu protiv odluke o izboru sudija“, navela je ona.
Vučinić je kazala da je donošenjem novog Etičkog kodeksa, koji je usaglašen sa međunarodnim standardima, odgovornost sudija uzdignuta na viši nivo.
MINA