Za izvještaj su glasali poslanici Demokratske partije socijalista (DPS) i Socijaldemokratske partije (SDP) dok su iz predstavnici Demokratskog fronta (DF), Socijalističke narodne partije (SNP) i Pozitivne bili protiv.
Predstavljajući izvještaj Vrhovni državni tužilac (VDT), Ivica Stanković, kazao je da je Tužuliaštvo postiglo izvanredne rezultate. „Osuđujućih presuda je 88,5 odsto po optužnim aktima, više od 90 odsto po aktima specijalnog tužilaštva. Potvrđenih optužnica 96 odsto, iz specijalnog tužilaštvo blizu 100 odsto“, precizirao je Stanković.
On je podsjetio da je u maju i junu izvršena kontrola tužilačke organizacije. Komentarišući pitanje ratnih zločina, Stanković je rekao da međunarodni eksperti nalaze propuste i kod Tužilaštva zbog nedostatka proaktivnog odnosa, a sudovima zbog formalističkog pristupa u tim predmetima.
Poslanica SNP-a, Snežana Jonica, imala je primjedbu na odsustvo onoga što je urađeno po zaključcima Skupštine. „Ovo je prlika da naučimo za sledeću godinu da je to jedan dio obaveze u odnosu na radno tijelo koje razmatra izvještaj“, kazala je ona. Jonica je kritikovala to što se u izvještaju poseban akcenat nije stavio na rad tužilaštva u opštinama sa visokom stopom kriminaliteta, Bar i Herceg Novi. „Godinama unazad ne dobijamo konkretne odgovore već samo najave da će se usvojiti strategije“, kazala je Jonica.
Prema njenim riječima, nije smanjena stopa kriminaliteta, već broj procesuiranih krivičnih djela što implicira da građani Crne Gore nijesu bezbjedni.
Poslanica Pozitivne, Azra Jasavić, navela je da Tužilaštvo mora da kontroliše i policiju kako bi se suzbila korupcija. „Činjenica da imamo 25 odsto manje prijava iz krivičnih djela za korucpije pokazuje da se nije dobro radilo“, kazala je ona. Prema njenim riječima, potrebno je savjesno i zakonsko vršenje posla kako bi se postigli rezultati. „Ne može se čistiti država od kriminala ako se i policija ne očisti od onih koji su u sprezi sa organizovanim kriminalom“, poručila je Jasavić.
Poslanik Demokratskog fronta (DF), Vladislav Bojović, kazao je da je razlog organizovanja protesta na jesen nezadovoljstvo zbog toga kako je Tužilaštvo tretiralo aferu Snimak. „Sve što je urađeno imalo je za cilj da se zataška afera i prikrije odgovornost organizatora i nalogodavaca“, kazao je on.
Bojović je pitao Stankovića da li je prevedena dokumentacija vezana za aferu Telekom ali i u kojoj je fazi predmet za, navodne, tajne račune porodice Marović. „Vi ste, takođe, saopštili da ćete nakon emitivanja serijala Mehanizam preduzeti određene radnje pa nas informišite da li je što rađeno po tom pitanju“, rekao je on.
Odgovarajući na pitanja, Stanković je kazao da se Tužilaštvo dosta bavilo aferom Snimak. „Ne prođe dva, tri mjeseca dostavljaju se izvještaji i donose odluke od nadležnih tužilaštava“, kazao je on. Govoreći o aferi Telekom, Stanković je objasnio da još nijesu prevedena dokumenta iz Amerike kao i da nije stizala dokumentacija iz Švajcarske u vezi navodnih tajnih računa porodice Marović. „Predmet Marović nosi oznaku tajnosti što je urađeno po odluci specijalnog tužioca kod koga je proslijeđen predmet“, objasnio je Stanković.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Milorad Vuletić, kazao je da se ove godine očekuje značajan napredak u radu Tužilaštva. „Treba podržati ovaj izvještaj kako se u narednom periodu ne bi ponavljale neke greške i da rad Tužilaštva bude za dobrobit svih građana Crne Gore“, kazao je on.
Mina