
Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP), Aleksandar Damjanović, kazao je da se radi o imovini preduzeća koje je danas najveći poreski dužniku Crnoj Gori.
Prema najnovijim podacima, kako je rekao, poreski dug DKP-a iznosi 38,8 miliona EUR, sa tendencijom povećanja.
“Kada smo prvi put podnosili predlog odluke o otvaranju parlamentarne istrage, dug je iznosio 35 miliona”, kazao je Damjanović.
On je rekao da predlagači imaju želju da kroz otvaranje parlamentarne istrage i obrazovanje Anketnog odbora, kao parlament propitaju nadležne organe za postupanje odnosno nepostupanje u vezi DKP-a.
“Želimo i da znamo zašto je preduzeće dovedeno u situaciju da je prodato za 13 miliona EUR, da stečaj i dalje traje i da se poreski dug rapidno uvećava”, kazao je Damjanović.
Imovinu DKP kupio je prije pet godina vlasnik Zetagradnje, Blagota Radević, za 13 miliona EUR. Toliko je plaćeno oko 42,5 hiljada kvadrata zemljišta u neposrednoj blizini Delta City-ja, na kojem su objekti ukupne površine oko 20,3 hiljade kvadrata.
DKP je krajem 2005. podijeljen na dva preduzeća - Duvankomerc i Proizvodnju i obradu duvana. Predlog za pokretanje stečaja Privrednom sudu u Podgorici za Duvanski kombinat podnijela je Elektroprivreda 26. aprila 2010. godine, zbog duga od 99,5 hiljada EUR.
Skupština je danas usvojila i Predlog zakona o izmirenju obaveza prema radnicima Kombinata aluminijuma (KAP), koji su usljed stečaja preduzeća pošli u prijevremenu penziju, koji je predložio poslanik Demokratskog fronta (DF), Janko Vučinić.
Usvajanjem tog zakona Vlada se obavezuje da izmiri potraživanja prema 420 radnika KAP-a kojima prije odlaska u prijevremenu penziju nije isplaćena odgovarajuća i pripadajuća otpremnina.
Skupština je usvojila i zakone o likvidaciji društava za osiguranje i o kooperativama.
Zakonom o likvidaciji društava za osiguranje se uređuje način pokretanja, otvaranja i sprovođenja tih postupaka, kao i prava i obaveze učesnika. Zakonom je predviđeno da se likvidacija društva za osiguranje, odnosno filijale stranog društva, sprovodi kroz postupak dobrovoljne i prinudne likvidacije.
Dobrovoljna likvidacija pokreće se na osnovu odluke Skupštine akcionara društva za osiguranje, po prethodno pribavljenoj saglasnosti Agencije za nadzor osiguranja. Prinudna likvidacija pokreće se na osnovu rješenja Agencije, objašnjeno je u Predlogu zakona.
Zakon o kooperativama bi trebalo da doprinese daljem unaprijeđenju razvoja crnogorske poljoprivrede, posebno proizvodnje hrane. Tim zakonom se kreira prostor za udruživanje porodičnih gazdinstava i malih proizvođača, organizovanije istupanje na tržištu, bolju zaštitu zajedničkih interesa, povećanja obima proizvodnje i zarada poljoprivrednih proizvođača.
Usvojeni su i zakoni o patentima i o zaštiti potrošača – korisnika finansijskih usluga.
Poslanici su usvojili i izmjene i dopune zakona o zaštiti potrošača, o državnom premjeru i katastru nepokretnosti, o duvanu, o jahtama i o mirnom rješavanju radnih sporova.
Izvor: MINA