U delegaciji Privredne komore bili su i potpredsjednik Stanko Zloković, te generalni sekretar Pavle D. Radovanović.
Predsjednik opštine Đuranović je izrazio zadovoljstvo zbog posjete predsjednika Komore Mijuškovića, koji je, kako je podsjetio, bio uvaženi privrednik upravo u Danilovgradu.
- Opština Danilovgrad već duže vrijeme izuzetno dobro sarađuje sa Privrednom komorom Crne Gore, kao asocijacijom koja najviše i na najcjelishodniji način pomaže privredi – rekao je Đuranović.
Đuranović je naglasio da se Danilovgrad danas prepoznaje kao opština usmjerena na razvoj biznisa i brze administracije, te da je, u cilju unapređenja poslovnog ambijenta, prije pola godine usvojila dodatne olakšice za razvoj proizvodnje.
- Bez proizvodnje nema života i smatrali smo da ju je potrebno dodatno stimulisati. Za 75 odsto smo snizili cijene komunalija za proizvođače. Mislim da smo ovakvom politikom prema privredi postigli dobar efekat. Podaci pokazuju da je nezaposlenost u Danilovgradu ispod državnog prosjeka, te da je otvoreno više od 2.400 novih radnih mjesta. To nam je glavni cilj – zapošljavanje. Hvala privrednicima što imaju povjerenje u lokalnu upravu koja ima cilj da stvori što bolje uslove za njihovo poslovanje i zapošljavanje žitelja Danilovgrada – kazao je Đuranović.
On je, naglašavajući efikasnost administracije, istakao da je Opština donijela sve potrebne urbanističke planove u kojima značajno mjesto imaju industrijska i biznis zona.
Predsjednik Komore Mijušković je ocijenio da je odnos Danilovgrada prema privrednicima primjer koji treba da slijede i druge opštine.
- Opština Danilovgrad je dobar primjer jer nudi kvalitetne stimulativne programe za investitore, naročito u sektoru proizvodnje. Ne samo u Crnoj Gori, već u čitavoj Evropi prepoznata je potreba za reindustrijalizacijom. U EU se procjenjuje da će skoro tri odsto biti povećano učešće industrije u BDP, tako da mislim da se i mi u Crnoj Gori moramo tome okrenuti, stimulisati proizvodnju koja zapošljava ljude, obezbjeđuje novu vrijednost i ponudu roba koja može da ublaži trgovinski deficit – ocijenio je Mijušković.
Izrazio je zadovoljstvo što je Danilovgrad prepoznao i definisao zone u kojima može da se razvija industrija. Smatra da crnogorske opštine treba da planski revitalizuju nekadašnje industrijske zone iz vremena SFRJ koje su dobro komunalno i infrastrukturno opremljene. Ocjenjuje da bi se moralo ući u detaljniju analizu tih prostora i rješavanje imovinsko pravnih odnosa, što je preduslov za realizaciju investicija na tim područjima.
Predstavljajući instituciju iz koje dolazi, on je podsjetio da je Komora uređena po modelu komora javnog prava, te da postoji 87 godina i zastupa interese cjelokupne privrede. Pored toga što udružuje privredu Komora ima i administrativna ovlašćenja kojih će, nada se predsjednik, ubuduće biti sve više.
- Komorom upravljaju privrednici i ona je potpuno nezavisna. Ona je partner Vladi na unapređenju poslovnog ambijenta u Crnoj Gori. Predstavnici Komore ne samo što artikulišu stavove privrede, već i pri izradi određenih akata koje donosi Vlada imaju priliku da učestvuju u njenim radnim grupama i komisijama. Učestvujemo i u radu parlamentarnih odbora, što nije slučaj sa bilo kojom komorom u regionu, a u Evropi to pravo ima samo Savezna komora Njemačke – rekao je predsjednik Mijušković.
Komora preko stručne službe puno radi na podizanju konkurentnosti privrede. U tom pravcu je dosta aktivnosti na promociji potencijala i privrednih kapaciteta preko raznih skupova koji se dešavaju u i van Komore. Povezana je sa preko 60 komora iz Evrope i šire sa kojima organizuje poslovne forume na osnovu interesa koje iskažu privrednici, a tokom kojih stotine poslovnih ljdui ostvari direktan kontakt.
Predsjednik je podsjetio privrednike da je 2015. izborna godina za članove 13 odbora udruženja, kao i Skupštine Komore. Pozvao je privrednike da aktivnije uzmu učešće u radu tijela i organa Komore, kao i da više koriste sudove koji pri njoj postoje, kao što su Sud časti, Spoljnotrgovinska arbitraža i Stalni izbrani sud.
- Pozivam privrednike da što više koriste Komoru. Itekako smo zainteresovani za vaše pojedinačne inicijative, i učešće u projektima, edukativnim aktivnostima koje organizujemo. kao i na sajmovima – zaključio je Mijušković.
Privrednici Danilovgrada su ukazali na probleme sa kojima se srijeću u poslovanju. Među ostalima, Stojan Kralj iz preduzeća „Simtex“ je ukazao na problem nedostatka stručnog kadra u tekstilnoj industriji i smatra da je potrebno da se osmisli program osposobljavanja lica sa završenom srednjom školom kako bi se to prevazišlo. Predsjednik Opštine Danilovgrad predložio je da sa sastanka potekne inicijativa prema Ministarstvu prosvjete u ovom pravcu. Predsjednik Komore smatra da je dugoročno rješenje u uspostavljanju dualnog obrazovanja po uzoru na Njemačku i Austriju u kojem bi značajnu ulogu imali privrednici.
Ratko Vujošević je ocijenio da nedostatak stručnog kadra predstavlja problem i za poljoprivredu, dok je Milan Božović iz preduzeća „Mermer Danilovgrad“ ukazao na problem sive ekonomije u oblasti eksploatacije kamena, te zaštite domaće proizvodnje od jeftinijih proizvoda iz inostranstva.
Biznis vodič Danilovgrada prezentovao je Svetozar Domazetović, predstavnik Opštine.
- Osnovni prioritet Danilovgrada je razvoj ekonomije i privlačenje investicija. Na tome se zasniva ovaj dokument sačinjen sa ciljem povećanja privrednog rasta, zaposlenosti i stvaranja uslova za to – rekao je Domazetović.