
Uprkos visokoj poziciji segmenta agrobiznisa u agendama ekonomskog razvoja svih opština u Centralnom i Sjevernom regionu Crne Gore, uočljiva je, navodi Krstović, prilično pasivna aktivnost onih koji su te agende proklamovali.
Prema njegovim riječima, strukture u lokalnim samoupravama moraju prepoznati kvantum mladih ljudi zaintereovanih za rad u poljoprivredi i intezivnije i izdašnije pomoći u realizaciji onih ideja za koje postoje realni pokazatelji da mogu postići ekonomsku opravdanost.
“Vjetar u leđa onima koji imaju namjeru da kroz registrovana poljoprivredna gazdinstva ili neki drugi oblik privrednog organizovanja ostvare ekonomsku satisfakciju od ogromne pomoći bi bilo osnivanje poljoprivrednih zona. U okviru njih mladim poljoprivrednicima bi na raspolaganju bio čitav spektar benefita koji uključuju inicijalno edukovanje o tehnologiji proizvodnje, nabavku opreme, iznajmljivanje zemljišta, realizaciju proizvedenog i kontrolu uspiješnosti”, istakao je Krstović.
Demokrate smatraju da budućnost poljoprivrede kao strateške grane razvoja nije moguće zasnivati na radu onih koji po godinama zaslužuju odlazak u starosnu penziju, već na angažmanu mlađih generacija.
Mladi će, smatra Krstović, u narednom periodu definitivno biti zainteresovanije za poljoprivredu iz najmanje dva razloga.
“Prvi je dugotrajan problem nezaposlenosti i teškog pronalaženja radnog angažmana, pa je moguće očekivati da će nezaposleni pojedinci pronaći interes za agrobiznis investicije kako bi pokušali da ostvare finansijsku stabilizaciju, a drugi je sve vidljiviji prostor za respektabilnu zaradu koja može biti ostvarena uz nove tehnologije i znanja, studiozan rad i što je možda i najvažnije, domaćinski odnos”, zaključio je Krstović.