Njeni uređaji usisavaju ugljen-dioksid iz vazduha, provlačeći ga kroz fluid, nakon čega on može ili da se odstrani, ili da se koristi kao gorivo.
Isti princip imamo kod drveća, ali su naučnici zamislili da ovakve mašine budu u oblastima gdje drveće ne bi moglo da raste, kao što su pustinje, navodi se u članku objavljenom u časopisu “Popular Science”.
Tehnologije za zadržavanje ugljen-dioksida iz dimnjaka prije nego što stigne u atmosferu i zagadi je, doduše, već postoje, ali “Carbon Engineering” planira da zadrži ugljen-dioksid koji je već dospio u vazduh, usljed emisije gasova iz automobila, kamiona i aviona.
“Moramo nešto da preduzmemo kako bismo riješili problem povećanja nivoa ugljen-dioksida u atmosferi”, kaže Dejvid Kit, predsjednik kompanije.
Kako funkcioniše tehnologija?
Ventilatori uvlače vazduh, koji se miješa sa tečnošću koja apsorbuje CO2. Kada vazduh struji preko gustih, izbrazdanih PVC ploča (sa slojem tečnosti) ugljen-dioksid se pretvara u karbonat, vrstu soli. Tečnost koja sadrži so se zatim prerađuje kako bi se ponovo dobio ugljen-dioksid (ta tehnologija već postoji u industriji papira).
Tečnost koja apsorbuje CO2 se vraća u sistem, a dobijeni čist, komprimovani, ugljen-dioksid može da se baci ili pomiješa sa vodonikom za dobijanje fosilnih goriva.
“Carbon Engineering” je već napravio prototip koji apsorbuje emisiju gasova oko 14-15 vozila, a nadaju se da će taj broj biti znatno veći kada naprave 20.000 ovakvih mašina. Tada bi mogli da zadrže gasove koje emituje 300.000 vozila godišnje.
Izvor: blic.rs