Gošović u otvorenom pismu Lopičić podsjeća da je kod Ustavnog suda u toku postupak po podnesenoj Inicijativi i Prijedlozima za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Uredbe Vlade Crne Gore o dopuni Uredbe o načinu obrazovanja maksimalnih maloprodajnih cijena naftnih derivata, od 16. aprila.
"Ustavni sud Crne Gore je 5. maja nakon što je spojio prispjele podneske u ovoj pravnoj stvari, donio zaključak, da se u konkretnom slučaju, radi o predmetu koji ima širi društveni značaj, pa je saglasno odredbi člana 50 stav 2 tačka 2 Poslovnika odlučio da se predmet razmatra kao prioritetan. Međutim, u daljem radu naznačeni predmet nije procesuiran i razmatran kao prioritetan. Umjesto da to uradi odmah, Ustavni sud je tek 12. maja Vladi Crne Gore proslijedio podnesenu Inicijativu i Prijedloge za ocjenu ustavnosti i zakonitosti osporene Uredbe, sa zahtjevom za davanje odgovora, u roku od 15 dana od dana prijema tih akata", kazao je Gošović.
U ostavljenom roku, ističe on, Vlada Ustavnom sudu nije dostavila odgovor.
"Istekom ostavljenog roka za odgovor Ustavni sud nije nastavio postupak u smislu člana 34 stav 3 Zakona o Ustavnom sudu, već je Urgencijom od 10. junazahtijevao od Vlade da u dodatnom roku od pet dana dostavi traženi odgovor. Vlada je traženo mišljenje dostavila Ustavnom sudu tek 15. juna 2015. godine", kazao je Gošović
Podsjeća da je naznačenim mišljenjem Vlada između ostalog ukazala Ustavnom sudu da Ministarstvo ekonomije priprema prijedlog propisa kojim će Vlada, saglasno članu 173 Zakona o energetici, cjelovito urediti pitanja načina i visine elemenata na osnovu kojih se formiraju maksimalne maloprodajne cijene određenih vrsta naftnih derivata i/ili biogoriva, način i rokove objavljivanja tih cijena i određivanje organa koji ih objavljuje, u roku propisanim ovim zakonom.
Mišljenjem je Vlada predložila Ustavnom sudu Crne Gore da zastane s postupkom povodom podnijete Inicijative i Prijedloga za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Uredbe o dopuni Uredbe o načinu obrazovanja maksimalnih maloprodajnih cijena naftnih derivata.
"Članom 62 Zakona o Ustavnom sudu propisano je da, na zahtjev donosioca osporenog propisa Ustavni sud može, prije donošenja Odluke o ustavnosti i zakonitosti, zastati sa postupkom i dati mogućnost donosiocu propisa da, u roku koji odredi Ustavni sud, otkloni uočene neustavnosti i nezakonitosti, te da ako u roku kojeg odredi Ustavni sud neustavnost i nezakonitost ne budu otklonjeni, Ustavni sud će nastaviti postupak. Ustavni sud, u smislu citirane odredbe Zakona o Ustavnom sudu nije odredio rok Vladi u kojem bi otklonila neustavnosti i nezakonitosti osporene Uredbe, niti je i pored ispunjenosti svih procesnih pretpostavki donio odluku u ovom prioritetnom predmetu", podsjeća Gošović.
Naglašava da je krajnje nedopustivo da građani Crne Gore i dalje plaćaju naknadu od 0,7 eura za izgradnju autoputa i reprezentativni sport po jednom litru naftnih derivata, primjenom elementarno nezakonite Vladine Uredbe.
"Ustavni sud je državni organ koji je dužan da zaštiti prava građana od primjene nezakonitog akta. Zato je neophodno, predsjednice Ustavnog suda, da bez odlaganja sazovete sjednicu Ustavnog suda, na kojoj bi se donijela Odluka o podnesenoj inicijativi i predlozima za ocjenu ustavnosti i zakonitosti naznačene Uredbe. Svako drugačije postupanje Ustavnog suda bilo bi na štetu prava građana i društvenog interesa", navodi Gošović u pismu upućenom Lopičić.