"Unesko nema u svom statutu to da samo države koje su priznate od strane UN-a mogu da budu članice. Ono što je sigurno, to je da ukoliko bismo gledali principe međunarodnog prava, zaokruženost jedne tertirotijalne cjeline kao države i odgovornosti za kulturno nasljeđe, što je suština djelovanja Uneska, onda Kosovo naravno da ne bi moglo da ispuni nijedan od tih kriterijuma", kaže Dačić.
Podsjeća da je upravo na KiM uništeno na stotine srpski kulturnih spomenika koji datiraju još iz 11. vijeka prije nove ere.
Dačić kaže da je Priština poslala pismo UNMIK-u, odnosno da se preko UNMIK-a obratila Ujedinjenim nacijama sa željom da dostave Unesku zahtjev za prijem u članstvo.
"Gotovo sam siguran da će UN odbiti taj zahtjev Prištine zato što je on pravno neutemeljen. Rezolucija 1244 govori sasvim drugačije", ističe Ivica Dačić.
Kaže da će sljedeći korak vjerovatno biti taj da će potražiti zemlje koje će to uraditi u samom Unesku.
"Pošto će siguro propasti ta ideja preko UN-a jer su inače svi u čudu zašto su se uopšte obratili UN-a kad znaju da UN ne mogu da pređu preko Rezolucije, mislim da je sljedeći korak taj da će potražiti zemlje koje će to uraditi u samom Unesku", smatra ministar spoljnih poslova Srbije.
Objašnjava da je potrebna dvotrećinska većina kada ta odluka dođe na generalnu konferenciju Uneska.
"Srbija je u ovom periodu za koji ja odgovoram, vodila jednu odgovornu politiku koja je u međunarodnim odnosima imala jedan korektan odnos prema zahtjevima pojedinih zemalja, sada je red da te zemlje imaju jedan korektan odnos prema zahtjevima Srbije", smatra Dačić.
Ističe da nije siguran da će sve zemlje koje su priznale Kosovo glasati za prijem Kosova u Unesko.
"Nažalost, nisam siguran ni da će sve zemlje koje nisu priznale Kosovo glasati protiv članstva. Zato je važno da se obratimo svima i mi ćemo svakako to uraditi", kaže Ivica Dačić.
Ističe da je Međunarodni olimpijski komitet primio Kosovo u svoje članstvo i da ukoliko se desi da sportisti Kosova moraju da učestvuju u nekim sportovima koji se dešavaju na terenima u Rusiji, da će u tom slučaju moći da koriste pasoše Kosova, kao i u slučaju da im je Rusija samo tranzitna zemlja.
"I to nema nikakve veze sa statusnim pitanjima", poručuje Dačić.
Kaže da je Srbija jednom koordiniranom politikom koju vodi na nivou Vlade Srbije dovela do toga da ima rezultate na međunarodnom planu.
"Vidite da je Srbija postala takva zemlja da druge zemlje gledaju da ne naruše odnose sa Srbijom, a to je bio osnovni razlog zašto su gotovo sve zemlje otkazale učešće na vojnoj paradi u Zagrebu", ističe Dačić.
Kaže da je tim odustajanjem pojedinih zemalja poslata poruka i Beogradu i Zagrebu.
"Poslate su naravno različite poruke, s druge strane poslata je poruka čitavom regionu da bi međunarodna zajednica voljela da nema problematičnih datuma koji se na različite načine obiljžavaju uz neprikladno učešće i pozive trećim zemljama da dolaze", dodaje Dačić.
Kaže da bi sljedeće nedjelje trebalo da počne postavljanje više od 30 novih šefova diplomatsko-konzularnih predstavništva.
Izvor: rts.rs