Sci/Tech

Koji objekti u svemiru su veći i od galaksija?

Svemir je, kako naučnici tvrde, jedna ogromna praznina koju čini jedan strašan, prazan vakuum. Uprokos svojoj praznini, postoje njegovi djelovi koji posjeduju ogromne strukture, kao što su Sunce, nebule, galaksije i galaktička jata. Ipak, koja struktura u svemiru je najveća od svih?
Koji objekti u svemiru su veći i od galaksija?
Portal AnalitikaIzvor

Ispostavlja se da je u pitanju nešto misteriozno i da njeno postojanje prkosi zakonima fizike. Najveća struktura u svemiru ima i impresivan naziv: Veliki zid Herkules - Korona Borealis ili Veliki zid gama bljeskova.

Eksplozija gama zraka je ultra energetska eksplozija gama radijacije, što je najsvjetlija elektormagnetna pojava u svemiru. Izvor eksplozija gama zraka se povezuje sa smrću zvijezda u dalekim galaksijama. Za naučnike, ovaj veliki zid je svijetleći pokazatelj da je taj region gusto ispunjen prašinom i materijom.

Nedavno su naučnici pronašli gustu oblast svemira sa ogromnim brojem ovakvih zidova - njih čak 14. Oni su pretpostavili da je njihova struktura poput zida, jer su poređani jedni na druge, poput cigala. Ipak, za razliku od kuće koja se prostire u širinu, oni se prostiru milijardama svjetlosnih godina kroz svemir. Pošto je zid veoma udaljen, jako je teško da se precizno locira. Preliminarni rezultati navode da se njegova veličina prostire od 5,4 milijarde svjetlosnih godina daleko, sve do 18 milijardi svjetlosnih godina.

Ako je zamišljanje veličine ove strukture teško, još teže je utvrditi kako ovakva struktura nastaje. Enigma koja se za njega vezuje počinje činjenicom da je taj objekat prevelik da bi kao takav postojao; preveliki je da bi bio ostatak Velikog praska ili rezultat kolizije, a njegova veličina laganim tempom sve više raste.

0108neboNo, postoji još jedna stvar koja je veća od super sazvježđa. Nije u pitanju objekat, već najveće prostranstvo materije odnosno odsustva materije. U pitanju je super praznina, koja predstavlja prazan prostor svemira udaljen oko 1,4 milijarde svjetlosnih godina. U poređenju sa gama zidom, super praznina je daleko manja. Iako se tako zove, ovaj dio svemira baš i nije prazan. Uglavnom je ispunjen galaksijama i tamnom materijom, ali je gustina materije u ovom regionu znatno manja nego u drugim djelovima svemira.

Nastao je poslije Velikog praska i kvantne fluktuacije tokom širenja svemira. U početku je to bila mala fluktuacija, ali sa širenjem svemira porasle su i fluktuacije. Taj predio postao je prazan i nedostajale su mu desetine hiljada galaksija. Zbog toga što u ovom predjelu ima manje materije, to ga čini hladnijim od okolinih regiona i tako je dobio ime Hladna tačka.

Ova dva objekta, koja su gotovo na suprotnim stranama, predstavljaju titane i dominiraju na mjestima najveće gustine i najveće praznine u svemiru. Njihova nevjerovatna rasprostranjenost je zaista impresivna, ali možda u budućnosti astronomi uspiju da pronađu nešto još veće od njih.

Izvor: Blic

Foto: blic.rs

Portal Analitika